Today's Deals
Help Guides
Download App
135 East
Hyogo Japanese Dry Gin
List
List
Share
Report
Where To Buy
Amazon
£28.50
VISIT
Waitrose
£28.50
VISIT
Ebay
£45.99
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how 135 East prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Usually
£26.95
Highest
£36.50
£28.50
Supermarket Alternatives
Asda
London Dry Gin 35cl
£7.35
£2.10 per 100ml
Sainsbury's
Hollow & Bourne London Dry Gin 35cl
£7.50
£2.14 per 100ml
Tesco
London Dry Gin 70cl
£12.50
£1.79 per 100ml
Good to know
Unexpected Blend135 East is a gin with a Hyogo style
5 Japanese botanicals carefully selected by distiller expert Kimio Yonezawa
A touch of distilled sake added to the recipe
Yuzu citrus fruit for a citrus hit with fragrant tart grapefruit and juicy mandarin orange overtones
Sansho pepper adds a fragrant spice and a long finish
Distilled sake spirit adds a soft sweetness
Delicious in a classic G&T, garnished with grapefruit or yuzu
A fusion of East and West: Japanese aromas and flavours with a London Dry Style
Small batch, artisanal gin made in Japan at the Kaikyo distillery.
see more
Reviews
5.0
1 reviews from 3 shops
5
4
3
2
1
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
Related Products
Ukiyo
Tokyo Dry Japanese Gin
46
£26.00
£3.71 per 100ml
Aber Falls
Welsh Gin
£16.66
£2.38 per 100ml
Greenall's
the Original London Dry Gin
309
£16.00
£2.29 per 100ml
Ukiyo
Japanese Yuzu Citrus Gin
£26.00
£3.71 per 100ml
Drumshanbo
Gunpowder Irish Gin
12
£27.00
£3.86 per 100ml
Hatozaki
Pure Malt Japanese Whisky
2
£52.50
Ukiyo
Japanese Blossom Gin
104
£32.00
£4.57 per 100ml
Kaikyo Distillery
Hatozaki Blended Japanese Whisky
3
£33.00
Sipsmith
Sloe Gin
4
£21.08
Ki No Bi
Kyoto Japanese Dry Gin
10
£52.99
Related Searches
135 East
Gins
Spirits