Today's Deals
Help Guides
Download App
ASDA
30% Less Fat Custard
500g
List
List
Share
Report
Where To Buy
Asda
£0.59
£0.12 per 100g
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how ASDA prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£0.52
Usually
£0.69
£0.59
Supermarket Alternatives
Asda
Custard 500g
£0.59
£0.12 per 100g
Morrisons
Eat Smart Ready to Serve UHT Custard
£0.90
Tesco
Reduced Fat Custard 500g
£0.59
£0.12 per 100g
Sainsbury's
Ready To Eat Lighter Custard 500g
£0.65
£0.13 per 100g
Waitrose
Essential Custard
£1.10
see more
Good to know
less fat than standard equivalent
Ready to serve
No artificial colours, flavours or hydrogenated fat
Suitable for vegetarians
Reviews
4.7
74 reviews from 1 shop
5
4
3
2
1
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From ASDA
ASDA
30% Less Fat Houmous
£1.15
ASDA
30% Less Fat Onion & Garlic
£1.15
225g
ASDA
30% Less Fat Cypriot Grilling Cheese
45
£1.97
£0.88 per 100g
ASDA
30% Less Fat Sour Cream & Chive
£1.15
500g
ASDA
Custard
207
£0.59
£0.12 per 100g
400g
ASDA
Light Custard
32
£0.98
£0.25 per 100g
400g
ASDA
Creamy Custard
78
£1.10
£0.28 per 100g
76g
ASDA
Instant Custard Mix
36
£0.77
£1.01 per 100g
70g
ASDA
Instant Custard Mix
44
£0.74
£1.06 per 100g
420g
ASDA
Classic 70% Less Fat Salad Cream
43
£1.70
£0.40 per 100g
Related Products
500g
Ambrosia
Light 30% Less Sugar & Fat Devon Custard
312
£1.25
£0.25 per 100g
150g
Ambrosia
Light Devon Custard Pot
246
£0.92
£0.61 per 100g
400g
Ambrosia
Low Fat Light Devon Custard Can
259
£1.65
£0.41 per 100g
Ambrosia
Low Fat Custard Pots Light Devon Custard
38
£2.75
605g
Heinz
Light Salad Cream 30% Less Fat - Bottle
86
£2.50
£0.41 per 100g
415g
Heinz
Light Salad Cream 30% Less Fat
387
£2.98
£0.72 per 100g
Tesco
30% Less Fat Buttery Spread
90
£1.40
1kg
Ambrosia
Light Devon Custard Carton 1 Kilograms
309
£2.25
£0.23 per 100g
250g
Tesco
30% Less Fat Dairy Spray Cream
59
£1.90
£0.76 per 100g
120g
Ambrosia
Light Low Fat & Reduced Sugar Custard Dessert Snack Pots
143
£2.50
£0.52 per 100g
Related Searches
ASDA
Custards