Today's Deals
Help Guides
Download App
Bird's
Instant Custard Powder Sachets Original
75g
3
List
List
Share
Report
Where To Buy
Asda
£2.45
£1.09 per 100g
VISIT
Morrisons
£2.50
£1.11 per 100g
VISIT
Tesco
£2.55
£1.13 per 100g
VISIT
Amazon
£7.30
£3.24 per 100g
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Bird's prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£2.45
Usually
£2.50
Highest
£2.55
£2.45
Supermarket Alternatives
Tesco
Instant Custard Mix 76g
£0.80
£1.05 per 100g
Asda
Instant Custard Mix 70g
£0.74
£1.06 per 100g
Good to know
#2 in Custard Powder
#5 in Custard Powders
Bird's Instant Custard is smooth and creamy with a warm, sweet taste
It has been loved by generations since 1837
It is easy to make
Serve with desserts or pour over fruit
Add more water for a thinner consistency or stir in sugar for added sweetness
Suitable for vegetarians
One sachet makes three servings
Adjust consistency to taste.
see more
Reviews
4.1
41 reviews from 4 shops
5
4
3
2
1
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Bird's
350g
Bird's
Traditional Custard Powder
27
£2.35
£0.67 per 100g
141g
Bird's
Birds Strawberry Trifle Dessert Kit
45
£2.40
£1.70 per 100g
36g
Bird's
Birds Dream Dessert Topping Mix
78
£1.30
£3.61 per 100g
Related Products
Birds
Instant Custard Original75g Sachet
£0.69
70g
ASDA
Instant Custard Mix
44
£0.74
£1.06 per 100g
76g
ASDA
Instant Custard Mix
36
£0.77
£1.01 per 100g
76g
Tesco
Instant Custard Mix
47
£0.80
£1.05 per 100g
120g
4
Ambrosia
Devon Custard Dessert Snack Pots Multipack
80
£2.50
£0.52 per 100g
59g
Angel Delight
Butterscotch Flavour Dessert Mix
116
£0.77
£1.31 per 100g
70g
Tesco
No Added Sugar Instant Custard Mix
64
£0.80
£1.14 per 100g
120g
4
Ambrosia
Chocolate Custard Dessert Snack Pots Multipack
26
£2.50
£0.52 per 100g
500g
Ambrosia
Devon Custard Dessert Carton
276
£1.25
£0.25 per 100g
400g
Ambrosia
Deluxe West Country Cream Custard Can
206
£1.50
£0.38 per 100g
Related Searches
Bird's
Custards
Custard Powders