Today's Deals
Help Guides
Download App
Boots
Sensitive Skin Concentrated Fabric Conditioner
1 Litre
List
List
Share
Report
Where To Buy
Boots
£4.25
£0.43 per 100ml
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Boots prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£4.25
Usually
£3.78
Highest
£4.25
£4.25
Supermarket Alternatives
Tesco
Spring Fresh Fabric Conditioner 50 Washes 1.25l
£1.61
£0.13 per 100ml
Morrisons
Pure Fabric Conditioner 40 Washes
£1.29
Good to know
Boots Sensitive Skin Concentrated Fabric Conditioner helps reduce risk of skin irritation
Dermatologically tested
Perfume free
Suitable for babies laundry
Suitable for sufferers of sensitive skin, eczema, and dry skin
Up to 28 washes
Always dilute according to instructions
People with sensitive or damaged skin should avoid prolonged contact with wash solution or use Boots Sensitive Skin PVC Gloves
Add 1/2 capful to final rinse water and agitate clothes for a few minutes
Rinse and dry hands after use
see more
Reviews
4.6
27 reviews from 1 shop
5
4
3
2
1
"Very pleased to be able to buy online and collect locally"
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Boots
1l
Boots
Sensitive Skin Laundry Liquid
115
£5.10
£0.51 per 100ml
100ml
Boots
Everyday Sensitive Skin Moisturising Cream
88
£1.45
£1.45 per 100ml
40ml
Boots
Smooth Care Facial Hair Removal Cream Sensitive Skin
102
£3.50
£8.75 per 100ml
50ml
Boots
Smooth Care Bikini & Underarm Hair Removal Cream Sensitive Skin
22
£4.00
£8.00 per 100ml
150ml
Boots
Everyday Sensitive Skin Eye Make-Up Remover Lotion
116
£1.45
£0.97 per 100ml
Boots
Fabric Headband Silver
£5.00
2.5cm
Boots
Stretch Fabric Strapping x4.5Cm
£2.40
500ml
Boots
Sensitive Mouthwash
26
£1.25
£0.25 per 100ml
30m
Boots
Sensitive Floss
12
£2.50
100ml
Boots
Everyday Sensitive Toothpaste
25
£1.00
£1.00 per 100ml
Related Products
1l
Surcare
Sensitive Fabric Conditioner
26
£2.00
£0.20 per 100ml
Comfort
Pure Fabric Conditioner Sensitive Skin 83 Washes
696
£4.70
Comfort
Sensitive Skin Pure Fabric Conditioner 160 Washes
24
£8.00
Fairy
Fabric Conditioner Original for Sensitive Skin 83 Washes
1,963
£6.00
870ml
Comfort
Pure Ultra Concentrated Fabric Conditioner 58 Washes - Bottle
1,319
£3.50
£0.40 per 100ml
Fairy
Outdoorable Non Bio Fabric Conditioner 76 Washes for Sensitive Skin
2,401
£5.50
2400ml
Comfort
Pure Fabric Conditioner 80 washes (2.4 L)
631
£5.00
£0.21 per 100ml
Fairy
Outdoorable Fabric Conditioner 55 Washes for Sensitive Skin
3,556
£5.00
1.05ltr
Fairy
Fresh Fabric Conditioner for Sensitive Skin 30 Washes Our Best Softness
6,564
£2.90
£0.28 per 100ml
Ecover
Zero% Fabric Softener
84
£6.25
Related Searches
Boots
Fabric Conditioners
Laundry Liquids
Fabric Softeners
Conditioners