Today's Deals
Help Guides
Download App
Caffe Nero
Classico Filter Ground Coffee
200g
List
List
Share
Report
Where To Buy
Waitrose
£4.40
£2.20 per 100g
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Caffe Nero prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£3.85
Usually
£5.50
£4.40
Supermarket Alternatives
Sainsbury's
Italian Style Coffee Strength 4 454g
£6.95
£1.53 per 100g
Asda
House Blend Roasted Ground 227g
£3.50
£1.54 per 100g
Tesco
Italian Inspired Blend Ground Coffee 454g
£6.45
£1.42 per 100g
Waitrose
Waitrose Colombian Ground Coffee
£8.00
Morrisons
Anytime Ground Coffee
£3.60
see more
Good to know
Award-winning blend
Medium Italian roast
Sweet and balanced
Notes of dark chocolate, hazelnuts and caramel
Strength - 7
100% coffee
Fresh from Our Roastery to You
Master Coffee Roasters
see more
Reviews
4.2
23 reviews from 1 shop
5
4
3
2
1
"These two blends are great and better"
"I think you're just paying for the name"
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Caffe Nero
Caffe Nero
Classico Whole Coffee
14
£4.40
200g
Caffe Nero
Charity Blend Ground Coffee
3
£5.50
£2.75 per 100g
Caffe Nero
Classico Capsules
8
£3.60
Caffe Nero
Napoletano Crafted Capsules
7
£3.60
Caffe Nero
Decaffeinated Original Capsules 10
16
£3.60
Related Products
Illy
Classico Filter Ground Coffee
18
£6.10
250g
Lavazza
Decaffeinated Ground Coffee
197
£6.50
£2.60 per 100g
250g
Illy
Classico Espresso Ground Coffee
94
£6.66
£2.66 per 100g
250g
Lavazza
Espresso Italiano Classico Ground Coffee
34
£6.30
£2.52 per 100g
250g
Lavazza
Crema E Gusto Classico Ground Coffee
116
£4.50
£1.80 per 100g
250g, 500g
Lavazza
Espresso Italiano Classico Ground Coffee
18
£12.00
£2.40 per 100g
250g
Illy
Decaffeinated Ground Coffee
25
£6.40
£2.56 per 100g
500g
Lavazza
Creme Gusto Ground Twin Pack
£9.95
£1.99 per 100g
200g
Costa
Intensely Dark Amazonian Blend Ground Coffee for Cafetiere &
121
£3.50
£1.75 per 100g
200g
Costa
Signature Blend Ground Coffee
212
£3.50
£1.75 per 100g
Related Searches
Caffe Nero
Coffees
Ground Coffees