Today's Deals
Help Guides
Download App
Calgon
3-in-1 Antibacterial Water Softener Gel Limescale Protection Washing
750ml
List
List
Share
Report
Where To Buy
Asda
£5.00
£0.67 per 100ml
VISIT
Morrisons
£7.50
£1.00 per 100ml
VISIT
Waitrose
£7.50
£10.00
£1.00 per 100ml
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Calgon prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£5.00
Usually
£7.48
£5.00
Supermarket Alternatives
Morrisons
Limescale Preventer Gel
£4.40
Tesco
Limescale Prevention Gel 1l
£4.40
£0.44 per 100ml
Good to know
Calgon Anti-Bacterial water softener gel combines limescale protection, residue removal and odour elimination with anti-bacterial ingredients
Add Calgon gel to each wash in addition to usual detergent
Gel begins acting immediately to break down limescale and prevent dirt residue
Available in three sizes: 750ml, 2.25L & 3x1.2L case pack
Protects all vital parts of washing machine from limescale damage
Kills 99.9% of bacteria in washing machine
Use once a month in an empty wash for hygienically clean washing machine.
see more
Reviews
4.7
95 reviews from 3 shops
5
4
3
2
1
"This product is fantastic for keeping away limescale in my washing machine"
"I love Calvin as it helps so much with my washing and washing machine"
"This is a good product with a good smell"
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Calgon
750ml
Calgon
4-in-1 Washing Machine Water Softener Limescale Protection Gel
317
£5.00
£0.67 per 100ml
Calgon
4-in-1 Washing Machine Water Softener Tablets Limescale Protection
457
£5.00
1.5l
Calgon
washing machine cleaner tablets limescale protection 30 tablets
384
£10.50
£0.70 per 100ml
Calgon
4-in-1 Washing Machine Cleaner Tablets
187
£9.99
£0.22 each
1.5l
Calgon
4in1 Power Gel 30 washes
£11.00
£0.73 per 100ml
Related Products
Viakal
Limescale Remover Spray
222
£4.00
750ml
Clean n Fresh
3 In 1 Limescale Prevention Gel
13
£3.45
£0.46 per 100ml
250ml
Dettol
5 in 1 Antibacterial Washing Machine Cleaner
67
£3.80
£1.52 per 100ml
250ml
Dettol
5-in-1 Antibacterial Washing Machine Cleaner Lemon Breeze
72
£2.99
£1.20 per 100ml
50ml
Cuticura
Antibacterial Hand Gel
1
£1.00
£2.00 per 100ml
500ml
Milton
Maximum Protection Antibacterial Surface Spray
24
£2.14
£0.43 per 100ml
500ml
Viakal
3 In 1 Limescale Remover Disinfectant Spray
222
£2.99
£0.60 per 100ml
500ml
INEOS
Hygienics Anti Viral & Anti Bacterial Hand Sanitiser Gel
70
£5.00
£1.00 per 100ml
545ml
Fairy
Max Power Washing Up Liquid Antibacterial
1,408
£2.50
£0.46 per 100ml
500ml
Vital Baby
Aquaint Anti-Bacterial Sanitising Water
34
£3.99
£0.80 per 100ml
Related Searches
Calgon
Washing Machine Cleaners
Limescale Removers
Softeners
Gels