Today's Deals
Help Guides
Download App
Capsicana
Easy Going Salsa
285g
List
List
Share
Report
Where To Buy
Morrisons
£2.25
£0.79 per 100g
VISIT
Tesco
£2.85
£1.00 per 100g
4 FOR 3
VISIT
Sainsbury's
£2.95
£1.04 per 100g
VISIT
Co-op
£3.40
£1.19 per 100g
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Capsicana prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£2.25
Usually
£2.85
Highest
£2.95
£2.25
Supermarket Alternatives
Sainsbury's
Mild Salsa Dip 300g
£1.50
£0.50 per 100g
Asda
Mild Salsa 300g
£1.50
£0.50 per 100g
Tesco
Mild Salsa Dip 300g
£0.95
£0.32 per 100g
Waitrose
Waitrose Tomato Salsa Dip
£1.85
Morrisons
Salsa Dip 170g
£1.30
£0.76 per 100g
see more
Good to know
Free from
Artificial Colours and Artificial Flavours
Smoky flavour with a little kick of heat
Latin flavour
Mild red pepper and smoked paprika
Chilli rating 1
No artificial colourings or flavourings
Non GM
Gluten free
Suitable for vegetarians
Suitable for vegans
see more
Reviews
4.6
97 reviews from 4 shops
5
4
3
2
1
"Love that it's a bit tangy and has a slight kick"
"This is a really tasty salsa without too much of a kick but plenty of flavour"
"I would definitely buy this salsa again! It was soooo tasty"
"Will definitely happily buy this again :-)"
see more
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Capsicana
285g
Capsicana
Full On Feisty Hot Chipotle & Habanero Salsa
65
£2.25
£0.79 per 100g
335g
Capsicana
Mexican Chilli & Honey Fajita Kit
40
£2.98
£0.89 per 100g
60g
Capsicana
Mexican Tomato Chipotle Burrito Cooking Paste
84
£1.25
£2.08 per 100g
60g
Capsicana
Mexican Chilli & Honey Fajita Cooking Paste Serves 2 Medium Mild
126
£1.25
£2.08 per 100g
335g
Capsicana
Mexican Smoky Chipotle Fajita Kit
31
£3.40
£1.01 per 100g
273g
Capsicana
Mexican Smoky Chipotle Taco Meal Kit
26
£3.40
£1.25 per 100g
273g
Capsicana
Mexican Chilli Con Carne Sauce Kit
48
£3.20
£1.17 per 100g
Related Products
400g
Dolmio
Intensify Spicy Red Pepper Smoked Paprika Pasta Sauce
106
£2.47
£0.62 per 100g
80g
Bart
Mexican Chipotle & Red Pepper Paste
2
£2.50
£3.13 per 100g
70g
La Chinata
Smoked Pimenton Mild Brindisa La Chinata Sweet Smoked Paprika D.O.P
12
£2.65
£3.79 per 100g
226g
Old El Paso
Chunky Mild Salsa
16
£2.25
£1.00 per 100g
238g
Old El Paso
Mexican Squeezy Chunky Salsa
109
£2.00
£0.84 per 100g
560g
Tideford Organics
Mexican Corn & Red Pepper Soup
42
£3.50
£0.63 per 100g
300g
Gran Luchito
Smoky Red Chipotle Salsa
41
£3.00
£1.00 per 100g
90g
KP
Signature Smoked Chilli and Red Pepper Cashews
70
£2.75
£3.06 per 100g
245g
The Spice Tailor
Original Taco Sauce & Salsa Kit
54
£2.50
£1.02 per 100g
245g
The Spice Tailor
Original Enchilada Sauce & Salsa Kit
25
£2.50
£1.02 per 100g
Related Searches
Capsicana
Salsas
Sauces
Dips