Today's Deals
Help Guides
Download App
Essie
Core 64 Fifth Avenue Bright Red Nail Polish High Shine & Coverage
13.5ml
List
List
Share
Report
Where To Buy
Boots
£8.99
£66.59 per 100ml
VISIT
Superdrug
£8.99
£66.59 per 100ml
VISIT
Sainsbury's
£9.00
£66.67 per 100ml
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
Lowest
£6.74
Usually
£14.64
£8.99
Good to know
Nail polish with red-orange blend colour and creamy finish
Wide brush for quick, easy and smooth application
High shine with glossy finish
Long-lasting and chip resistant formula
Available in over 100 sheer, shimmer and crème shades
Seasonal on-trend limited edition collection available
Begin with Apricot Oil and cleanse nail with polish remover
Apply one layer of Base Coat and two layers of any nail colour
Finish with Top Coat to prevent fading and chipping
Ingredients include Ethyl Acetate, Butyl Acetate, Nitrocellulose, Isopropyl Alcohol, Adipic Acid/Neopentyl Glycol/Trimellitic Anhydride Copolymer, Ethyl Tosylamide, Acetyl Tributyl Citrate, Dimethyl Sulfone, Stearalkonium Hectorite, Acrylates Copolymer, Octocrylene, Synthetic Fluorphlogopite, Propyl Acetate, Tributyl Citrate, Tosylamide/Epoxy Resin, Dimethicone, Citric Acid, Hydrogenated Acetophenone/Oxymethylene Copolymer, Silica, Magnesium Silicate, Aqua/Water, Oxidized Polyethylene, Benzophenone-1, Alumina, Colophonium/Rosin, Tin Oxide, Camellia Sinensis Leaf Extract, Propylene Glycol, Phenoxyethanol, Soluble Collagen, Aluminum Hydroxide, Trisodium EDTA, Potassium Sorbate, Aluminum Hydroxide, Titanium Dioxide, Mica, Iron Oxides, Red 7 Lake, Red 6 Lake, Red 34 Lake, Barium Sulfate, Yellow 5 Lake, Carmine, Bismuth Oxychloride, Ferric Ammonium Ferrocyanide, Black 2, Blue 1 Lake.
see more
Reviews
5.0
8 reviews from 3 shops
5
4
3
2
1
"This is one of my favourite red nail shades"
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Essie
13.5ml
Essie
Core Watermelon Bright Red Pink Nail Polish High Shine & Coverage
15,139
£8.95
£66.30 per 100ml
13.5ml
Essie
Core 49 Wicked Dark Burgundy Nail Polish Original High Shine & Coverage
37
£8.99
£66.59 per 100ml
13.5ml
Essie
Tart Deco Coral Nail Polish High Shine High Coverage
19
£8.95
£66.30 per 100ml
13.5ml
Essie
Core 62 Lacquered Up Red Nail Polish
20
£8.99
£66.59 per 100ml
13.5ml
Essie
Core 56 Fishnet Stockings Dark Red Nail Polish Original High Shine & High Coverage Opaque Colour
45
£8.99
£66.59 per 100ml
13.5ml
Essie
Core 67 Meet Me at Sunset Coral Nail Polish
13,011
£8.95
£66.30 per 100ml
13.5ml
Essie
Nail Polish 30 Bachelorette Bash Creamy Fuchsia Red Pink Colour High Shine & Coverage
574
£5.49
£40.67 per 100ml
13.5ml
Essie
Core 99 Mint Candy Apple Light Mint Green High Shine & High Coverage Nail Polish
15,139
£7.99
£59.19 per 100ml
13.5ml
Essie
52 Thigh High Dark Red Shimmer Nail Polish
12
£9.00
£66.67 per 100ml
13.5ml
Essie
45 Sole Mate Dark Burgundy Nail Polish
35
£8.99
£66.59 per 100ml
Related Products
17ml
Sally Hansen
Insta-Dri Nail Polish Shine Bright
9,466
£4.99
£29.35 per 100ml
Make Up Gallery
Time To Shine Nail Polish Coral Reef
£3.00
Max Factor
-Miracle Pure Nail Polish Bright Angelite
99
£4.43
Technic
Nail Varnish Tango Red
£1.50
14.7ml
Sally Hansen
Miracle Gel Nail Polish -off With Her Red
30,533
£8.99
£61.16 per 100ml
Make Up Gallery
Time to Shine Gloss Orange Blaze
£3.00
15ml
OPI
Infinite Shine Gel Like Polish Big Apple Red
53
£11.54
£76.93 per 100ml
15ml
OPI
OPIcons Infinite Shine Long-wear Gel Like Polish Shock Em Orange
£12.60
£84.00 per 100ml
8ml
Rimmel
London 60 Seconds Super Shine Nail Polish Double Decker Red
934
£3.15
£39.38 per 100ml
Studio London Cosmetics
Studio London Nail Polish Bright Pink
£4.00
Related Searches
Essie
Gift Sets
Polishes
Nail Polishes
Nail Varnishes