Today's Deals
Help Guides
Download App
Flora
Original Spread Alternative To Butter
450g
List
List
Share
Report
Where To Buy
Sainsbury's
£2.75
£0.61 per 100g
£1.95 NECTAR
VISIT
Waitrose
£2.95
£2.00
£0.66 per 100g
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Flora prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£2.00
Usually
£4.70
£2.75
Good to know
Enjoy as part of a healthy diet and lifestyle.
Reviews
4.2
419 reviews from 2 shops
5
4
3
2
1
"I think Flora original isn't quite “original” I've used it for baking over many years and discovered that what used to be 500g is now 450g"
"This is the go-to spread in our vegan/vegetarian household"
"This product is expensive for 450g"
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Flora
450g
Flora
ProActiv Light Spread 450 Spread
261
£3.65
£0.81 per 100g
450g
Flora
Dairy Free Spread
303
£1.95
£0.43 per 100g
450g
Flora
Vegan Lighter Spread
329
£1.95
£0.43 per 100g
1kg
Flora
Light Vegan Spread
406
£3.50
£0.35 per 100g
450g
Flora
ProActiv Buttery Taste Spread
134
£3.95
£0.88 per 100g
Flora
ProActiv Olive Oil Alternative to Spreadable Butter450g
10
£4.75
450g
Flora
Buttery Butter Alternative With Natural Ingredients
403
£1.95
£0.43 per 100g
400g
Flora
Plant Butter Spreadable
167
£1.50
£0.38 per 100g
250g
Flora
ProActiv Buttery Taste Spread
66
£2.90
£1.16 per 100g
1kg
Flora
Buttery Butter Alternative With Natural Ingredients
228
£3.50
£0.35 per 100g
Related Products
500g
Utterly Butterly
Spread
39
£1.00
£0.20 per 100g
500g
Clover
Lighter Spread
71
£1.70
£0.34 per 100g
1kg
Clover
Original Spread
119
£3.25
£0.33 per 100g
500g
Stork
Original Baking Spread
319
£2.25
£0.45 per 100g
500g
Clover
Original Spread
207
£1.70
£0.34 per 100g
500g
Vitalite
Dairy Free Spread
135
£1.40
£0.28 per 100g
1kg
Clover
Light Spread
25
£3.98
£0.40 per 100g
500g
Utterly Butterly
Lightly Spread
17
£1.00
£0.20 per 100g
450g
Bertolli
Olive Oil Spread Original
233
£2.50
£0.56 per 100g
1kg
Stork
Baking Spread Original Fluffy Cakes Alternative to Butter
124
£3.50
£0.35 per 100g
Related Searches
Flora