Today's Deals
Help Guides
Download App
Herbal Essences
Lavender Scent Calm Frizz Conditioner
List
List
Share
Report
Where To Buy
Superdrug
£1.50
VISIT
Morrisons
£6.00
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Supermarket Alternatives
Waitrose
Essential Nourish Conditioner
£1.95
Superdrug
Extracts Argan & Amla Conditioner
£4.00
Asda
Just Essentials Coconut Conditioner 500ml
£0.85
£0.17 per 100ml
Tesco
Apple Conditioner 500ml
£0.79
£0.16 per 100ml
Sainsbury's
Apple Conditioner 500ml
£0.79
£0.16 per 100ml
see more
Good to know
Product is a lavender-scented frizz conditioner
Contains plant-based nutrients and lavender essences
Can be used as a rinse-off conditioner or leave-in
Smooths and nourishes frizz-prone hair
Vegan and sulfate-free formula
Gently detangles and nurtures hair
Calming scent of lavender essence
Relaxes mood and eases frizz
Provides up to 3x more nourishment compared to non-conditioning shampoo
96% natural origin formula
see more
Reviews
3.0
1 reviews from 2 shops
5
4
3
2
1
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Herbal Essences
Herbal Essences
Lavender Scent Calm Frizz Shampoo
3
£1.50
Herbal Essences
Orange Scent Volume Conditioner250 Ml For Fine Hair Silicone Free
5,190
£3.15
£1.26 per 100ml
Herbal Essences
Clarify & Shine Lime Scent Conditioner250 ml
£5.99
£2.40 per 100ml
Herbal Essences
Rose Scent Petal Soft Conditioner
488
£3.15
£1.26 per 100ml
Herbal Essences
coconut scent hydrate Conditioner to Deeply Nourish Very Dry Hair
5,559
£3.15
£1.26 per 100ml
Herbal Essences
Petal Soft Rose Scent Conditioner
55
£4.00
£1.14 per 100ml
Herbal Essences
Rose Scent Petal Soft Lightweight Conditioner All In One
246
£3.99
£2.75 per 100ml
Herbal Essences
Rose Scent Petal Soft Conditioner
1
£2.49
Herbal Essences
Fiji Lightweight Hydration Conditioner With Coconut Extract250 ml
472
£3.15
£1.26 per 100ml
Herbal Essences
Chamomile Core Hair Conditioner
5,067
£3.15
£1.26 per 100ml
Related Products
Being
Goodbye Frizz Smoothing Conditioner
£5.33
£1.51 per 100ml
Neal's Yard Remedies
Neal's Yard Organic Lavender Conditioner
14
£8.33
John Frieda
Frizz Ease Infinite Smooth Conditioner
168
£5.33
£2.13 per 100ml
John Frieda
Frizz Ease Dream Curls Conditioner
14,606
£5.33
£2.13 per 100ml
Umberto Giannini
Curl Jelly Gloss Care Conditioner
176
£8.95
£3.58 per 100ml
John Frieda
Frizz Ease Miraculous Recovery Leave-In Conditioner200 ml
80
£5.99
£3.00 per 100ml
John Frieda
Frizz Ease Miraculous Recovery Deep Conditioner
166
£6.66
£2.66 per 100ml
John Frieda
Frizz Ease Miraculous Recovery Conditioner
930
£5.33
£2.13 per 100ml
Faith In Nature
Lavender & Geranium Conditioner
6
£4.99
OGX
Frizz-free+ Keratin Smoothing Oil Conditioner
3
£4.48
£1.16 per 100ml
Related Searches
Herbal Essences
Conditioners
Hair Conditioners
Hair Care