Today's Deals
Help Guides
Download App
Maldon
Sea Salt Flakes Perfectly Crushed Original
55g
List
List
Share
Report
Where To Buy
Tesco
£3.55
£6.45 per 100g
4 FOR 3
VISIT
Sainsbury's
£3.55
£6.45 per 100g
VISIT
Waitrose
£4.00
£7.27 per 100g
VISIT
Ebay
£6.90
£7.05
£12.55 per 100g
VISIT
Amazon
£9.99
£18.16 per 100g
VISIT
see 1 more
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Maldon prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£3.55
Usually
£9.99
£3.55
Supermarket Alternatives
Tesco
Rock Salt Grinder 100g
£2.75
£2.75 per 100g
Sainsbury's
Rock Salt Grinder 100g
£2.75
£2.75 per 100g
Waitrose
Waitrose Coarse Crystal Sea Salt
£1.90
Asda
Cooking Salt 3kg
£2.89
£0.10 per 100g
Good to know
Curious crystals of unusual purity
Loved by chefs worldwide
100% natural
Handcrafted
Perfectly crushed
see more
Reviews
2.4
20 reviews from 5 shops
5
4
3
2
1
"These salt flakes are hand harvested to ensure perfection in taste and texture"
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Maldon
250g
Maldon
Sea Salt Flakes Pack
47
£2.84
£1.14 per 100g
50g
Maldon
Pepper Sea Salt
£2.00
£4.00 per 100g
125g
Maldon
Smoked Sea Salt
11
£2.20
£1.76 per 100g
Related Products
150g
Cornish Sea Salt
Co. Sea Salt Flakes
15
£1.85
£1.23 per 100g
Maldon Salt
Maldon Sea Salt Flakes
8
£1.75
90g
La Drogheria
Drogheria & Alimentari Sea Salt Mill - Salt Grinder
13
£2.53
£2.81 per 100g
170g
Cornish Sea Salt
Flakes
7
£1.95
£1.15 per 100g
Cole & Mason
Woodbury Mill Set
£15.00
Cole & Mason
Harlow Stainless Steel Duo Mill
£11.00
Cole & Mason
Avebury Black & White Mill Set
£12.99
Cornish Sea Salt Co
Cornish Sea Salt Co. Smoked Sea Salt Flakes
2
£1.85
225g
Cornish Sea Salt Co
Original Sea Salt
14
£2.25
£1.00 per 100g
Habitat
Salt And Pepper Mill Orange
£16.00
Related Searches
Maldon
Salts
Salt Grinders
Grinders
Salt Mills