Today's Deals
Help Guides
Download App
Milk Makeup
Pore Eclipse Matte Translucent Setting Powder Rich Deep in Very
7.65g
List
List
Share
Report
Where To Buy
Boots
£29.00
each
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Good to know
Weightless, talc-free, translucent loose setting powder
Controls shine, blurs pores, and sets makeup up to 16 hours for a smooth matte finish
Controls shine for a seamless, non-cakey finish
Developed in translucent shades for a wide range of skin tones, no flashback
Made with niacinamide and bakuchiol to minimize the look of pores, visibly smooth skin texture, even skin tone
Oil-absorbing formula
Pore-blurring Microspheres provide a soft-focus filtered finish
see more
Reviews
4.0
2 reviews from 1 shop
5
4
3
2
1
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Milk Makeup
9g
Milk Makeup
Pore Eclipse Matte Blurstick
£35.00
each
85ml
Milk Makeup
Pore Eclipse Mattifying + Blurring Transfer-Proof Setting Spray
5
£37.00
£43.53 per 100ml
Related Products
8g
Catrice
Soft Blur Matte Setting Powder 002 Absolute Translucent
£5.29
each
15g
Revlon
Colorstay Blot Matte Setting Powder
408
£9.97
£66.47 per 100g
Morphe
Bake & Set Setting Powder Translucent Rich
6
£15.00
29g
Laura Mercier
Translucent Loose Setting Powder Medium Deep
1,276
£30.80
£106.21 per 100g
9g
Maybelline
Fit Me Matte & Poreless Oil Control Setting Powder 090 Translucent
325
£5.28
each
5.5g
Sheglam
Baked Glow Setting Powder-Translucent
£4.99
each
Morphe
Mini Bake & Set Setting Powder Translucent
1
£8.00
Maybelline
Fit Me Matte & Poreless Powder Ivory
8
£6.39
8g
Catrice
Bright & Blur Setting Powder 020 Soft Pink
£4.99
each
Trouble Maker
Bad Press Setting Powder Translucent
£3.00