Today's Deals
Help Guides
Download App
My Expert Midwife
Prep Your Bits Perineal Massage Oil
30ml
List
List
Share
Report
Where To Buy
Ebay
£4.50
£15.00 per 100ml
VISIT
Asda
£11.96
£39.87 per 100ml
VISIT
Morrisons
£12.00
£40.00 per 100ml
VISIT
Boots
£12.00
£40.00 per 100ml
VISIT
Amazon
£12.00
£40.00 per 100ml
VISIT
see 1 more
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
Lowest
£4.50
Usually
£12.00
Highest
£14.50
£4.50
Good to know
Perineal massage oil developed by midwives to help prepare for childbirth
Contains natural essential oils to nourish, protect, and promote skin elasticity
Clinically proven to help stretch the perineum and reduce risk of tearing or episiotomy
Safe to use in pregnancy
Paraben free
Not tested on animals
Can be used as a general massage oil during and after labour
Perineal massage recommended 2-3 times per week from 34 weeks of pregnancy
Can be used to massage external skin before, during and after pregnancy
Contains lavender oil to promote healing, avocado oil to protect, sweet almond oil to nourish and moisturise
see more
Reviews
4.5
72 reviews from 5 shops
5
4
3
2
1
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From My Expert Midwife
My Expert Midwife
All In One Pregnancy Supplement Capsules
3
£9.89
£0.33 each
My Expert Midwife
Soothing Ginger Melts
6
£6.90
Related Products
Boots
Bump & Beyond Perineal Massage Oil
1
£10.00
100ml
Ann Summers
My Viv Massage Oil
£14.00
£14.00 per 100ml
10ml
Neom
Wellbeing Feel Refreshed Essential Oil Blend
1
£16.00
£160.00 per 100ml
100ml
So Divine
Massage Oil
2
£7.99
£7.99 per 100ml
100ml
Weleda
Arnica Massage Oil Strengthens And Warms Recommended By Physiotherapists
3
£13.99
£13.99 per 100ml
100ml
Weleda
Natural Lavender Relaxing Body Oil Vegan
2
£12.33
£12.33 per 100ml
100ml
Bloom & Blossom
Bloom And Blossom Skin To Bump Baby Massage Oil
16
£16.50
£16.50 per 100ml
150ml
L'Oreal
Paris Men Expert Barber Club Deodorant Spray
£2.30
£1.53 per 100ml
5g
fwee
Lip&Cheek Blurry Pudding Pot My
£14.40
each
100ml
LUMITY
Skin Nutrients Body Oil
£74.99
£74.99 per 100ml
Related Searches
My Expert Midwife
Massage Oils