Today's Deals
Help Guides
Download App
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Farmhouse Butter Taste the Difference
250g
List
List
Share
Report
Where To Buy
Sainsbury's
£2.80
£2.10
£1.12 per 100g
£2.10 NECTAR
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Sainsbury's|Taste the Difference prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£2.10
Usually
£5.50
£2.80
Supermarket Alternatives
Sainsbury's
British Butter Salted 500g
£3.70
£0.74 per 100g
Morrisons
The Best West Country Butter
£2.90
Waitrose
Essential Salted Butter Large
£3.80
Iceland
British Unsalted Butter 250g
£2.13
£0.85 per 100g
Asda
British Unsalted Butter 250g
£1.85
£0.74 per 100g
Tesco
British Unsalted Butter 250g
£1.85
£0.74 per 100g
see more
Good to know
Butter sourced from West Country
Traditional recipe
Maldon sea salt added
Reviews
4.3
51 reviews from 1 shop
5
4
3
2
1
"This is taste the difference and you butter believe it! Very creamy with nice sea salt crystals"
"I think they have got the recipe spot on"
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Butter Croissants Taste the Difference
239
£2.40
£0.60 each
90g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Smoky Butter Taste the Difference
£1.90
£2.11 per 100g
800g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Super Seeds White Farmhouse Bread Taste the Difference
114
£1.90
£0.24 per 100g
400g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Discovery Butter Chicken Taste the Difference
£6.50
£1.63 per 100g
800g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Soft Multiseed Farmhouse Thick Sliced Wholemeal Bread Taste the Difference
432
£1.60
£0.20 per 100g
500g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Brioche Bread & Butter Pudding Taste the Difference
73
£5.25
£1.05 per 100g
90g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Triple Garlic & Herb Butter Taste the Difference
12
£1.90
£2.11 per 100g
400g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Shortbread Assortment All Butter Recipe Taste the Difference
65
£5.80
£1.45 per 100g
220g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Sweet All Butter Pastry Case Taste the Difference
10
£2.75
£1.25 per 100g
90g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Truffle Parmesan & Black Pepper Butter Taste the Difference
5
£1.90
£2.11 per 100g
Related Products
350g
Sainsbury's
Extra Mature Farmhouse Cheddar Taste the Difference
64
£4.10
£1.17 per 100g
460g
Occasions by Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Party Size Garlic Butter & Pecorino Focaccia Taste the Difference
£5.50
£1.20 per 100g
1kg
Occasions by Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Bouillabaisse Taste the Difference
£17.50
£1.75 per 100g
Sainsbury's
Farmhouse Cheese Scones Taste Difference
123
£2.10
£0.53 each
300g
Sainsbury's|Taste The Difference|Taste the Difference
Sainsbury's Red Cabbage Taste the Difference
3
£3.50
£1.17 per 100g
400g
Taste the Difference
Sainsbury's Cauliflower Cheese Taste the Difference
28
£3.30
£0.83 per 100g
500g
Occasions by Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Mushroom Wellington Taste the Difference
5
£10.00
£2.00 per 100g
500g
Taste the Difference
Sainsbury's Fruit & Nut Granola Taste the Difference
26
£3.10
£0.62 per 100g
Taste the Difference
Sainsbury's Luxury Sourdough Crumpets Taste the Difference
140
£1.30
£0.22 each
Taste the Difference
Sainsbury's Sicilian Lemon Muffins Taste the Difference
80
£2.25
£1.13 each
Related Searches
Butters
Salted Butters
Spreadable Butters