Today's Deals
Help Guides
Download App
Sainsbury's
Passata
500g
List
List
Share
Report
Where To Buy
Sainsbury's
£0.45
£1.04
£0.09 per 100g
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Sainsbury's prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£0.45
Usually
£0.60
£0.45
Supermarket Alternatives
Tesco
Tomato Passata 500g
£0.60
£0.12 per 100g
Asda
Passata 500g
£0.60
£0.12 per 100g
Sainsbury's
Italian Passata with Garlic 500g
£0.90
£0.18 per 100g
Waitrose
Essential Passata
£1.00
Morrisons
Passata With Basil
£0.85
see more
Reviews
4.6
54 reviews from 1 shop
5
4
3
2
1
"This is very tasty when added to curries stews etc"
"I love to use this for our curries or spag bol - lovely taste and really good value for money"
"This is a staple item in my cupboard"
"This is great for Italian and Indian types of dishes"
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Sainsbury's
500g
Sainsbury's
Passata So Organic
7
£1.60
£0.32 per 100g
500g
Sainsbury's
Italian Passata with Garlic
34
£0.90
£0.18 per 100g
500g
Sainsbury's
Italian Passata with Basil
11
£0.90
£0.18 per 100g
500g
Sainsbury's
Large Vine Tomatoes
148
£1.40
£0.28 per 100g
400g
Sainsbury's
Italian Plum Tomatoes
18
£0.47
£0.12 per 100g
312g
Sainsbury's
Italian Tomato Puree Double Concentrated Inspired to Cook
29
£1.25
£0.40 per 100g
200g
Sainsbury's
Tomato Puree Double Concentrate
37
£0.59
£0.30 per 100g
200g
Sainsbury's
Tomato Puree With Garlic
12
£1.10
£0.55 per 100g
400g
Sainsbury's
Premium Peeled Plum Tomatoes
23
£1.88
£0.12 per 100g
200g
Sainsbury's
SO Organic Cherry on the Vine Tomatoes
26
£2.00
£1.00 per 100g
Related Products
700g
Cirio
Toscana Passata Passata Verace
42
£1.40
£0.20 per 100g
690g
Napolina
Tomato Passata
24
£1.38
£0.20 per 100g
500g
Napolina
Tomato Passata Tomato
27
£1.20
£0.24 per 100g
500g
ASDA
Passata
235
£0.60
£0.12 per 100g
500g
Morrisons
Passata
9
£0.45
£0.09 per 100g
Mr Organic
Passata
47
£1.80
Cirio
Passata
31
£1.40
350g
Cirio
Passata Rustica
18
£1.10
£0.31 per 100g
200g
Cirio
Smooth Passata
47
£2.00
£0.33 per 100g
500g
Tesco
Tomato Passata
71
£0.60
£0.12 per 100g
Related Searches
Sainsbury's
Passatas
Tomato Purees