Today's Deals
Help Guides
Download App
Sainsbury's
Pineapple Juice
1 Litre
List
List
Share
Report
Where To Buy
Sainsbury's
£1.60
£0.16 per 100ml
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Sainsbury's prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Usually
£1.29
Highest
£3.35
£1.60
Supermarket Alternatives
Tesco
Pineapple Juice From Concentrate 200ml
£0.45
£0.23 per 100ml
Asda
Pineapple Juice from Concentrate 1l
£1.60
£0.16 per 100ml
Sainsbury's
100% Pure Squeezed Pineapple Juice Not From Concentrate 1l
£2.00
£0.20 per 100ml
Morrisons
100% Pineapple Juice 1l
£2.00
£0.20 per 100ml
Iceland
Pineapple Juice 1l
£2.25
£0.23 per 100ml
see more
Good to know
#15 in Pineapple Juices
Made with 100% fruit juice
Only select the tastiest fruits
Squeeze them in the country they are grown
Concentrate the juice by removing the water
Add the water back to give you a delicious fruit juice
Pressed a blend of sweet and juicy pineapples
Deliciously sunny and sweet with a tropical taste
see more
Reviews
3.0
26 reviews from 1 shop
5
4
3
2
1
"I love to keep a couple of long life cartons in garage fridge ready to make pina coladas! I blend a can of coconut milk"
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Sainsbury's
200ml
Sainsbury's
Pure Pineapple Juice
17
£1.50
£0.25 per 100ml
1l
Sainsbury's
Pineapple & Coconut Juice Drink No Added Sugar
46
£1.60
£0.16 per 100ml
1l
Sainsbury's
100% Pure Squeezed Pineapple Juice Not From Concentrate
57
£2.00
£0.20 per 100ml
1l
Sainsbury's
No Added Sugar Pineapple Mango & Passion Fruit Juice Drink From Concentrate
26
£1.60
£0.16 per 100ml
160g
Sainsbury's
Pineapple
127
£1.50
£0.94 per 100g
160g
Sainsbury's
Pineapple
19
£1.50
£0.94 per 100g
300g
Sainsbury's
Pineapple
126
£2.50
£0.83 per 100g
500g
Sainsbury's
Pineapple
127
£3.50
£0.70 per 100g
80g
Sainsbury's
Pineapple
£0.60
£0.75 per 100g
30g
Sainsbury's
Dried Pineapple
14
£0.90
£3.00 per 100g
Related Products
850ml
Tropicana
Sensations Pineapple Fruit Juice
155
£3.00
£0.35 per 100ml
1l
Rubicon
Pineapple Fruit Juice Drink
10
£1.94
£0.19 per 100ml
400g
Nature's Finest
Pineapple in Juice
18
£1.90
£0.48 per 100g
288ml
Rubicon
Pineapple Juice Drink
6
£0.78
£0.27 per 100ml
1l
ASDA
Pineapple Juice
118
£2.00
£0.20 per 100ml
1l
Tesco
Pineapple Juice
75
£1.40
£0.14 per 100ml
Del Monte
Pineapple Juice
9
£2.45
227g
Princes
Pineapple Slices
6
£0.99
£0.44 per 100g
435g
Del Monte
Pineapple Slices in Juice
2
£1.30
£0.30 per 100g
432g
Princes
Pineapple Slices in Juice
2
£1.25
£0.29 per 100g
Related Searches
Sainsbury's
Pineapple Juices
Tropical Juices
Fruit Juices