Today's Deals
Help Guides
Download App
Twinings
Assam 40 Tea Bags
100g
List
List
Share
Report
Where To Buy
Waitrose
£2.50
£2.50 per 100g
VISIT
Tesco
£3.10
£3.10 per 100g
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Twinings prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£1.00
Usually
£2.80
£2.50
Supermarket Alternatives
Waitrose
Waitrose Assam 100 Tea Bags
£3.00
Tesco
Assam Leaf Tea
£2.50
Sainsbury's
Red Label Fairtrade Tea Bags 125g
£0.80
£0.02 per 100g
Asda
Just Essentials 40 Tea Bags
£0.40
Morrisons
Jasmine Serenity Green Tea 80g
£1.75
£2.19 per 100g
see more
Good to know
Tea is sourced from gardens on the flood plains of the Brahmaputra River in Assam, India
Tea leaves are picked in June for best flavour
Tea has a bold, satisfying flavour with a full-bodied, lasting taste
Tea is foil sealed for freshness
Tea is strong and malty.
see more
Reviews
3.4
5 reviews from 2 shops
5
4
3
2
1
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Twinings
200g
Twinings
Assam Tea Bags 80
32
£4.97
£0.03 per 100g
125g
Twinings
Assam Loose Leaf Tea
24
£2.80
£2.24 per 100g
100g
Twinings
English Breakfast Plant-Based Tea Bags
57
£2.50
£0.06 per 100g
250g
Twinings
Strong English Breakfast Tea Bags
75
£5.77
£0.03 per 100g
232g
Twinings
Everyday Tea Bags 80
60
£2.90
£0.02 per 100g
348g
Twinings
Everyday Tea Bags 120
41
£4.00
£1.15 per 100g
300g
Twinings
English Breakfast 120 Tea Bags
56
£4.00
each
200g
Twinings
English Breakfast Tea 80 Plant-Based Tea Bags
93
£2.90
£0.02 per 100g
375g
Twinings
English Strong Breakfast Tea 120 Tea Bags
16
£6.30
£1.68 per 100g
100g
Twinings
Ceylon Tea Bags
3
£3.10
£0.08 per 100g
Related Products
250g
Tesco Finest
80 Assam Tea Bags
40
£2.60
£1.04 per 100g
Waitrose Ltd
Waitrose Assam 100 Tea Bags
65
£3.00
125g
Tetley
Original 40 Tea Bags
7
£1.73
£0.03 per 100g
116g
PG Tips
40 Original Tea Bags
736
£2.00
£0.04 per 100g
125g
Taylors of Harrogate
Yorkshire Tea 40 Tea Bags
78
£2.00
£0.04 per 100g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Assam Tea Bags Taste the Difference
80
£2.60
£0.03 each
125g
Taylors of Harrogate
Yorkshire Decaf 40 Tea Bags
£2.10
£0.04 per 100g
112g
Taylors of Harrogate
Yorkshire Tea Malty Biscuit Brew 40 Tea Bags
186
£1.99
£1.78 per 100g
125g
Tetley
Decaf 40 Tea Bags
£2.00
£0.04 per 100g
90g
Tick Tock
Original Rooibos Tea 40 Tea Bags
23
£1.98
£2.20 per 100g
Related Searches
Twinings
Tea Bags
Teas