Today's Deals
Help Guides
Download App
Vicks
Sinex Micromist Decongestant Nasal Spray For Blocked Nose
15ml
List
List
Share
Report
Where To Buy
Savers
£3.79
£25.27 per 100ml
VISIT
Amazon
£5.49
£5.15
£36.60 per 100ml
VISIT
Asda
£5.75
£38.33 per 100ml
VISIT
Morrisons
£5.75
£38.33 per 100ml
VISIT
Sainsbury's
£5.75
£38.33 per 100ml
VISIT
Tesco
£5.75
£38.33 per 100ml
VISIT
Superdrug
£5.99
£39.93 per 100ml
VISIT
Ebay
£6.39
£42.60 per 100ml
VISIT
see 4 more
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Vicks prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£3.79
Usually
£5.99
£3.79
Supermarket Alternatives
Morrisons
Nasal Decongestant Spray
£2.25
Superdrug
Decongestent Saline Nasal Spray 100ml
£5.99
£5.99 per 100ml
Good to know
#5 in Nasal Sprays
Provides relief from blocked nose due to common colds, hayfever and sinusitis
Unblocks the nose in few minutes up to 8 hours
Metered spray bottle delivers an accurate therapeutic dose
Refreshing scent of menthol and natural eucalyptus extracts
Contains oxymetazoline
Fast relief from a blocked nose
Suitable for adults and children over 12 years
Must be at least 16 years old to purchase
Press down on the pump twice to prime
1-2 sprays per nostril every 6-8 hours
see more
Reviews
4.8
13 reviews from 8 shops
5
4
3
2
1
"Very good as I suffer with my sinus and this is a great help"
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Vicks
15ml
Vicks
Sinex Soother Decongestant Nasal Spray Pump for Blocked Nose
11
£3.79
£25.27 per 100ml
Related Products
10ml
Otrivine
Sinusitis Relief 0.1% Nasal Spray
150
£4.75
£47.50 per 100ml
15ml
Sudafed
Blocked Nose Nasal Spray
1,345
£4.97
£33.13 per 100ml
20ml
Otrivine
Natural Decongestant Nasal Spray with Eucalyptus
45
£6.00
£30.00 per 100ml
15ml
Sudafed
Natural Relief Blocked Nose Spray
148
£5.76
£38.40 per 100ml
10ml
Otrivine
Nasal Drops
4
£4.19
£41.90 per 100ml
15ml
Calpol
Saline Nasal Spray
88
£4.45
£29.67 per 100ml
Related Searches
Vicks
Nasal Sprays
Nose Sprays
Hayfever Sprays