Today's Deals
Help Guides
Download App
Blossom Hill
Soft & Fruity Red Wine
List
List
Share
Report
Where To Buy
Sainsbury's
£5.50
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Blossom Hill prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Usually
£5.50
Highest
£5.95
£5.50
Sizes
Blossom Hill Soft & Fruity Red Wine
£5.50
187ml
Cheapest
£2.00
£1.07 per 100ml
75cl
£5.25
£0.70 per 100ml
Supermarket Alternatives
Morrisons
Cabernet Sauvignon
£4.95
Sainsbury's
House Cabernet Sauvignon Red Wine 75cl
£5.25
£0.70 per 100ml
Waitrose
Waitrose Blueprint Pinot Noir
£7.50
Tesco
Marlborough Pinot Noir 75cl
£11.50
£1.53 per 100ml
Good to know
Soft and fruity red wine
Bursting with berry flavours
Smooth and mellow finish
Best enjoyed with friends and conversation
Calorie information available online
Perfect for enjoying with a meal in the evening
Great for sharing with friends and family
12% alcohol
75cl bottle
see more
Reviews
2.1
16 reviews from 1 shop
5
4
3
2
1
"This is a lovely light and fruity wine"
"This is a fruity and full-bodied wine"
"This is a great back up for wine rack"
"This is a very good light fruity wine"
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Blossom Hill
Blossom Hill
Crisp & Fruity White Wine
15
£5.50
Blossom Hill
Crisp & Fruity White
17
£5.25
£0.70 per 100ml
Blossom Hill
Classics Rose
£5.29
£0.71 per 100ml
Related Products
The Straw Hat
Soft & Juicy Red Wine
71
£5.00
£0.67 per 100ml
Wine Route
Fruity Red Wine
42
£19.50
£0.65 per 100ml
Vineyards
Fruity Red Wine
79
£3.49
£0.47 per 100ml
Cali By Snoop
Cali. By Snoop Red Wine
24
£10.00
Jam Shed
Malbec Red Wine
222
£15.00
£1.00 per 100ml
Jam Shed
Shiraz Australia
724
£12.50
£0.83 per 100ml
Beyerskloof
Pinotage Red Wine
13
£10.00
£1.33 per 100ml
Sainsbury's
Sangria Red Wine
13
£3.55
£0.36 per 100ml
19 Crimes
The Banished Red
15
£8.00
£1.07 per 100ml
Barossa Ink
Cabernet Sauvignon Red Wine
33
£12.00
Related Searches
Blossom Hill
Red Wines
Wines
Alcohols
Malbecs