Today's Deals
Help Guides
Download App
Boots
Pharmaceuticals Heartburn Relief Peppermint Flavour
500ml
List
List
Share
Report
Where To Buy
Currently out of stock in every store. Here are some other options you may like:
Boots
Pharmaceuticals Heartburn Relief Aniseed Flavour
500ml
VIEW
Gaviscon
Liquid Heartburn & Indigestion Relief Peppermint
VIEW
Gaviscon
Heartburn & Indigestion Relief Tablets Peppermint Flavour 24 Tablets
VIEW
Boots Pharmaceuticals
Boots Tens Digital Pain Relief
VIEW
Today's Price
See how Boots prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£1.50
Usually
£6.50
£0.00
Supermarket Alternatives
Waitrose
Essential Heartburn & Indigestion Relief
£6.80
Boots
Pharmaceuticals Heartburn Relief Aniseed Flavour 500ml
£6.50
£1.30 per 100ml
Tesco
Health Heartburn & Indigestion Oral Suspension Aniseed Flavour 500ml
£6.50
£1.30 per 100ml
Superdrug
Indigestion & Heartburn Relief Aniseed 200ml
£3.99
£2.00 per 100ml
Asda
Heartburn and Indigestion Liquid Aniseed Flavoured
£6.25
Morrisons
Heartburn & Indigestion Liquid
£3.10
see more
Good to know
Must be in to sign for delivery
Sugar free antacid for treatment of gastro-oesophageal reflux
Suitable for adults and children over 12 years
Must be at least 16 years old to purchase
Shake well before use
Adults and children over 12 years: 10-20 ml after meals and at bedtime, up to four times a day
Children under 12 years: only on medical advice
Pregnant or breastfeeding can take
Do not take if allergic to any of the ingredients
Contains sodium, ethyl parahydroxybenzoate (E214), propyl parahydroxybenzoate (E216) and butyl parahydroxybenzoate
see more
Reviews
4.5
27 reviews from 0 shop
5
4
3
2
1
"Very effective and a decent price"
"This is not only much cheaper than the leading brand"
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
Related Searches
Boots
Antacids
Indigestion Liquids