Today's Deals
Help Guides
Download App
Germolene
Antiseptic Dual Action Non-Greasy Soothing Cream
30g
List
List
Share
Report
Where To Buy
Savers
£1.49
£4.97 per 100g
VISIT
Poundland
£3.00
£10.00 per 100g
VISIT
Ebay
£3.79
£12.63 per 100g
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
Lowest
£1.00
Usually
£2.00
Highest
£3.00
£1.49
Sizes
Germolene Gentle Antiseptic Wound Care Cream
£3.99
30g
Cheapest
£1.49
£4.97 per 100g
55g
£2.70
£4.91 per 100g
Supermarket Alternatives
Superdrug
Hydrocortisone Bite & Sting Relief Cream
£4.79
Boots
Aqueous Cream B.p. 500g
£4.00
£0.80 per 100g
Morrisons
Aqueous Cream
£5.00
Tesco
Aqueous Cream BP Pump 500ml
£5.00
£1.00 per 100ml
Good to know
Treats minor cuts and grazes
Dual action
Antiseptic action prevents infection
Local anaesthetic numbs pain
Non-greasy cream
Rubs in easily
Apply directly to wound
Keeps wound bacteria-free
Helps wound heal well
Relieves itching and irritation of minor skin injuries
see more
Reviews
3.8
19 reviews from 3 shops
5
4
3
2
1
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Germolene
Germolene
Antiseptic Cream with Local Anaesthetic
£1.79
Germolene
Dual Action & Superdrug Waterproof Plasters Bundle
£5.98
Germolene
Dual Action & Superdrug Cushioned Plasters Bundle
£4.48
Germolene
Dual Action & Superdrug Hydrocolloid Waterproof Plasters Bundle
£6.48
Related Products
100ml
Clean & Clear
Dual Action Oil-Free Skin Balancing Moisturiser
6
£2.33
£2.33 per 100ml
20g
Savlon
Antiseptic Bites & Stings Dual Action Gel
13
£5.50
£27.50 per 100g
30g
Canesten
Foot Dual Action Cream
245
£5.49
£18.30 per 100g
Canesten
Dual Action Athlete's Foot Cream
86
£4.49
Imodium
Dual Action Relief Tablets 12
159
£6.95
60g
Savlon
Antiseptic Cream
6
£2.99
£4.98 per 100g
30g
Savlon
Antiseptic Cream
22
£2.50
£8.33 per 100g
55g
Germoloids
Triple Action Cream
13
£5.53
£10.05 per 100g
25ml
Clearasil
Ultra Dual Action Treatment Cream Rapid Action
1
£2.99
£11.96 per 100ml
250g
Sudocrem
Antiseptic Healing Cream
879
£7.49
£3.00 per 100g
Related Searches
Germolene
Creams
Antiseptic Creams
Ointments