Today's Deals
Help Guides
Download App
Homepride
Red Wine Cooking Sauce Can
400g
List
List
Share
Report
Where To Buy
Morrisons
£2.95
£0.74 per 100g
VISIT
Amazon
£2.95
£0.74 per 100g
VISIT
Sainsbury's
£2.95
£0.74 per 100g
VISIT
Tesco
£2.95
£0.74 per 100g
4 FOR 3
VISIT
Ebay
£4.80
£1.20 per 100g
VISIT
see 1 more
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Homepride prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Usually
£2.80
Highest
£7.97
£2.95
Supermarket Alternatives
Morrisons
The Best Bolognese Pasta Sauce 350g
£1.90
£0.54 per 100g
Sainsbury's
Sweet & Sour Cooking Sauce 500g
£1.30
£0.26 per 100g
Tesco
Pomodorini & 'Vino Chianti DOP' Sauce
£2.85
Asda
Sweet & Sour Cooking Sauce 500g
£1.20
£0.24 per 100g
Waitrose
Cooks' Ingredients Sriracha
£1.75
see more
Good to know
Nutritional
Low Fat
Red wine sauce
Tomato
Onion
Low fat
Low sugar
Suitable for vegetarians
see more
Reviews
4.5
84 reviews from 5 shops
5
4
3
2
1
"I found this sauce a better match with beef rather than the suggestion of chicken"
"This is a delicious red wine sauce which is tasty and flavoursome"
"Very nice mixed with mushrooms and diced chicken and pasta"
"Very convenient for a midweek meal"
see more
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Homepride
400g
Homepride
White Wine & Cream Cooking Sauce
75
£2.95
£0.74 per 100g
485g
Homepride
Cheese & Bacon Pasta Bake
79
£2.64
£0.54 per 100g
400g
Homepride
Chasseur Cooking Sauce
30
£2.95
£0.74 per 100g
400g
Homepride
Classic Curry Cooking Sauce
77
£2.36
£0.59 per 100g
485g
Homepride
Creamy Tuna Pasta Bake
68
£2.65
£0.55 per 100g
400g
Homepride
Barbecue Cooking Sauce
32
£2.95
£0.74 per 100g
Related Products
187ml
19 Crimes
Red
3
£2.25
£1.20 per 100ml
350ml
ASDA
Cook Red Wine Vinegar
20
£1.55
£0.44 per 100ml
Morrisons
Red Thai Cooking Sauce
3
£1.25
500g
Chicken Tonight
Rich & Creamy Mushroom Cooking Sauce
22
£2.00
£0.40 per 100g
485g
Sainsbury's
Creamy White Wine Cooking Sauce
24
£1.20
£0.25 per 100g
500g
Chicken Tonight
Honey & Mustard Cooking Sauce
34
£2.00
£0.40 per 100g
340g
Sainsbury's
Thai Red Curry Cooking Sauce
11
£1.30
£0.38 per 100g
340g
Tesco
Red Thai Curry Cooking Sauce
33
£1.25
£0.37 per 100g
350g
Loyd Grossman
Tomato & Red Wine Pasta Sauce
42
£2.84
£0.81 per 100g
Gressingham
Duck Breasts in Red Wine and Cherry Sauce
15
£7.50
Related Searches
Homepride
Sauces