Today's Deals
Help Guides
Download App
Lock & Lock
Eco Rectangular Storage
2.6 Litre
List
List
Share
Report
Where To Buy
Sainsbury's
£6.50
£0.25 per 100ml
VISIT
Amazon
£10.50
£0.40 per 100ml
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Lock & Lock prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£6.30
Usually
£10.50
£6.50
Sizes
1l
Cheapest
£4.50
£0.45 per 100ml
2.6l
Best Value
£6.50
£0.25 per 100ml
Supermarket Alternatives
Tesco
Tesco Foodsaver Food Storage 4.5l
£2.75
£0.06 per 100ml
Asda
Clip Lid Food Storer 3.6l
£2.75
£0.08 per 100ml
Sainsbury's
Home Klip Lock Storage Rectangular 3.4l
£5.25
£0.15 per 100ml
Morrisons
Home Square Food Storage 420ml
£3.50
£0.83 per 100ml
Good to know
Rectangular container with approximate size of 25 x 18 x 9.3cm and capacity of 2.6l
Made from 100% food grade waste plastic
100% air and water tight due to 4 sided lockable lid
Keeps food and liquids fresher for longer
BPA free
Comes with lifetime guarantee
Colours vary, making each one unique
see more
Reviews
4.8
4 reviews from 2 shops
5
4
3
2
1
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Lock & Lock
1.2l
Lock & Lock
Eco Square Container
2
£5.00
£0.42 per 100ml
600ml
Lock & Lock
Eco Round Storage
1
£3.50
£0.58 per 100ml
1l
Lock & Lock
Lock & Lock Rectangular Container
6
£3.50
£0.35 per 100ml
350ml
Lock & Lock
Lock & Lock Rectangular Container
£2.00
£0.57 per 100ml
1.6l
Lock & Lock
Lock & Lock Rectangular Container
1
£4.00
£0.25 per 100ml
350ml, 470ml
Lock & Lock
Eco Rectangular Set 3pc
24
£6.00
£0.86 per 100ml
Related Products
Oxo
POP Airtight Rectangular Kitchen Storage Container Clear each
1
£16.99
John Lewis
ANYDAY Flip Lock Airtight Rectangular Storage Container each
3
£12.00
John Lewis
ANYDAY Flip Lock Airtight Rectangular Storage Container each
5
£8.00
John Lewis
ANYDAY Flip Lock Airtight Rectangular Storage Container each
5
£10.00
Melii
Rectangular Glass Food Storage Container
2
£3.00
Melii
Rectangular Glass Food Storage Container
2
£2.00
Melii
Rectangular Glass Food Storage Container
£1.75
920ml
Sistema
Brilliance Medium Food Storage
2
£9.00
£0.98 per 100ml
Sistema
Microwave Rectangular Box each
72
£5.10
Dorset Tea
OXO POP Airtight Rectangular Kitchen Storage Container Clear each
1
£14.00
Related Searches
Lock & Lock
Lunch Boxes
Food Storage
Food Containers
Containers