Today's Deals
Help Guides
Download App
Sainsbury's
Fresh Custard
500g
List
List
Share
Report
Where To Buy
Sainsbury's
£2.40
£0.48 per 100g
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Sainsbury's prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£1.20
Usually
£2.05
Highest
£2.40
£2.40
Supermarket Alternatives
Sainsbury's
Ready To Eat Custard 500g
£0.65
£0.13 per 100g
Tesco
Vanilla Custard 500g
£2.95
£0.59 per 100g
Waitrose
Essential Custard
£1.10
Asda
Creamy Custard 400g
£1.10
£0.28 per 100g
Morrisons
The Best Madagascan Vanilla Custard
£2.95
see more
Reviews
4.7
79 reviews from 1 shop
5
4
3
2
1
"This is very creamy and does not have an overpowering vanilla taste which other custards have"
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Sainsbury's
180g
Sainsbury's
Fresh Custard Slices
138
£1.85
£0.51 per 100g
200g
Sainsbury's
Custard Creams
66
£0.30
£0.15 per 100g
81g
Sainsbury's
Egg Custard Tarts
387
£1.50
£0.46 per 100g
200g
Sainsbury's
Rhubarb & Custard Sweets
23
£1.35
£0.68 per 100g
81g
Sainsbury's
Egg Custard Tarts
387
£1.00
£0.62 per 100g
1kg
Sainsbury's
Ready To Eat Custard
112
£1.20
£0.12 per 100g
500g
Sainsbury's
Ready To Eat Custard
113
£0.65
£0.13 per 100g
125g
Sainsbury's
Free From Custard Creams
16
£1.40
£1.12 per 100g
500g
Sainsbury's
Ready To Eat Lighter Custard
34
£0.65
£0.13 per 100g
Sainsbury's
5 x Vanilla Custard Doughnuts
112
£1.30
Related Products
Waitrose Ltd
No. 1 Madagascan Vanilla Fresh Custard
1,116
£3.15
Ambrosia
Low Fat Custard Pots Light Devon Custard
38
£2.75
400g
Ambrosia
Ready To Serve Devon Custard Can
144
£1.65
£0.41 per 100g
500g
Ambrosia
Devon Custard Dessert Carton
276
£1.25
£0.25 per 100g
400g
Ambrosia
Deluxe West Country Cream Custard Can
206
£1.50
£0.38 per 100g
75g
Birds
Bird's Instant Custard Powder Sachets Original
41
£2.45
£1.09 per 100g
400g
Ambrosia
Low Fat Light Devon Custard Can
259
£1.65
£0.41 per 100g
750g
Ambrosia
Deluxe Custard with West Country Cream Carton
85
£2.50
£0.33 per 100g
150g
Ambrosia
Ready to Eat Devon Custard Pot
215
£0.92
£0.61 per 100g
120g
Ambrosia
Devon Custard Dessert Snack Pots Multipack
80
£2.50
£0.52 per 100g
Related Searches
Sainsbury's
Custards