Today's Deals
Help Guides
Download App
Taste the Difference
Sainsbury's Lemon Drizzle Cake Taste the Difference
405g
List
List
Share
Report
Where To Buy
Sainsbury's
£3.95
£0.98 per 100g
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Taste the Difference prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£2.50
Usually
£3.75
Highest
£3.95
£3.95
Supermarket Alternatives
Waitrose
Waitrose Lemon Drizzle Cake each
£3.44
Morrisons
The Best Hand Decorated Lemon Cake Serves 6
£2.50
Tesco
Lemon Drizzle Cake
£4.00
Asda
Lemon Loaf Cake
£1.86
Sainsbury's
Iced Lemon Madeira Cake 302g
£1.39
£0.46 per 100g
Iceland
Victoria Sponge
£2.50
see more
Good to know
Lemon cake filled with lemon curd and buttercream
Topped with lemon icing
Bursting with citrussy flavour
Laced with tangy lemon zest
Layers of luscious lemon curd and buttercream
Zingy lemon drizzle icing adds finishing touch
see more
Reviews
3.6
168 reviews from 1 shop
5
4
3
2
1
"Very moist and tangy - one slice is not enough!"
"This is Sickly (and I like lemon curd and lemon flavouring"
"This is the first TTD cake I have hated"
"This is revoltingly sweet and sickly"
see more
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Taste the Difference
Taste the Difference
Sainsbury's Sicilian Lemon Muffins Taste the Difference
80
£2.25
£1.13 each
386g
Taste the Difference
Sainsbury's Free From Carrot Cake Taste the Difference
12
£4.85
£1.26 per 100g
400g
Taste the Difference
Sainsbury's Cauliflower Cheese Taste the Difference
28
£3.30
£0.83 per 100g
500g
Taste the Difference
Sainsbury's Fruit & Nut Granola Taste the Difference
26
£3.10
£0.62 per 100g
500g
Taste the Difference
Sainsbury's Fruit & Nut Muesli Taste the Difference
67
£3.00
£0.60 per 100g
Taste the Difference
Sainsbury's Luxury Sourdough Crumpets Taste the Difference
140
£1.30
£0.22 each
100g
Taste the Difference
Sainsbury's Smoked Salmon Pate Taste the Difference
187
£2.50
£2.50 per 100g
Taste the Difference
Sainsbury's Triple Chocolate Muffins Taste the Difference
48
£2.25
£1.13 each
350g
Taste the Difference
Sainsbury's Extra Mature Cumbrian Cheddar Taste the Difference
103
£3.95
£1.13 per 100g
150g
Taste the Difference
Sainsbury's Coarse Ardennes Style Pate Taste the Difference
80
£2.70
£1.80 per 100g
Related Products
2.3kg
Occasions by Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Two Tier Lemon Drizzle Naked Celebration Cake Taste the Difference
£50.00
£2.17 per 100g
395g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Carrot Cake Taste the Difference
105
£3.95
£1.00 per 100g
400g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Lemon Drizzle Sponge Pudding Taste the Difference
£5.00
£1.25 per 100g
270g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Lemon Sponge Roll Taste the Difference
28
£1.80
£0.67 per 100g
Tesco Finest
Lemon Drizzle Cake
90
£4.00
255g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Mini Lemon Gift Cake Taste the Difference
15
£6.00
£2.35 per 100g
395g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Chocolate Cake Taste the Difference
141
£3.95
£1.00 per 100g
Morrisons
The Best Lemon Drizzle Cake
£6.00
320g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Lemon Curd Taste the Difference
49
£2.20
£0.69 per 100g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Lemon Tart Taste the Difference
2
£2.95
£1.48 each
Related Searches
Taste the Difference
Cakes
Desserts
Lemon Cakes