Today's Deals
Help Guides
Download App
Schwartz
Hot Chilli Con Carne Recipe Mix
41g
List
List
Share
Report
Where To Buy
Asda
£1.00
£2.44 per 100g
VISIT
Morrisons
£1.00
£2.44 per 100g
VISIT
Tesco
£1.10
£2.68 per 100g
4 FOR 3
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Schwartz prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Usually
£0.95
Highest
£1.00
£1.00
Sizes
41g
£1.10
£2.68 per 100g
41g
Best Value
Cheapest
£1.00
£2.44 per 100g
Supermarket Alternatives
Asda
Chilli Con Carne Sauce Mix 45g
£0.65
£1.44 per 100g
Sainsbury's
Chilli Con Carne Inspired to Cook 41g
£0.65
£1.59 per 100g
Good to know
Free from
Added Msg, Artificial Colours and Artificial Flavours
Fiery recipe mix with chillies, cumin and cocoa powder for a hot and spicy Mexican favourite
Expertly blended herbs and spices for a deep rich flavour
Try spicing up a variety of dishes including meatballs, stews and tomato-based sauces
Work directly with local farmers to ensure ingredients are of highest quality
Wait for ingredients to be at peak flavour before harvesting, drying and packing
Chilli rating - Extra Hot - 4
Ready in 25 Mins
2 of Your 5 a Day is Provided by 1 Serving
No Hydrogenated Fat, No Added Preservatives or MSG, No Artificial Colours or Flavourings
Suitable for Vegans
see more
Reviews
4.6
53 reviews from 3 shops
5
4
3
2
1
"Love Schwartz seasonings - I've used loads of them before but decided to try this and wasn't disappointed"
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Schwartz
41g
Schwartz
Chilli Con Carne Casserole Recipe Mix
90
£1.00
£2.44 per 100g
40g
Schwartz
Authentic Spaghetti Bolognese Sauce Recipe Mix
67
£1.00
£2.50 per 100g
35g
Schwartz
Sausage Casserole Mix
63
£1.00
£2.86 per 100g
35g
Schwartz
Slow Cookers Chicken Provencal
17
£1.00
£2.86 per 100g
38g
Schwartz
Beef Casserole Recipe Mix
54
£1.00
£2.63 per 100g
36g
Schwartz
Lasagne Recipe Mix Authentic
16
£1.00
£2.78 per 100g
36g
Schwartz
Authentic Chicken Casserole Mix
60
£1.00
£2.78 per 100g
Schwartz
Beef Stroganoff
4
£1.00
40g
Schwartz
Authentic Chicken Chasseur Recipe Mix 40g Casserole Mix
57
£1.00
£2.50 per 100g
38g
Schwartz
Shepherd's Pie Mix
77
£1.00
£2.63 per 100g
Related Products
50g
Colman's
Chilli Con Carne Recipe Mix
174
£1.00
£2.00 per 100g
37g
Colman's
Hot Chilli Con Carne Recipe Mix
41
£0.90
£2.43 per 100g
450g
Ben's Original
Hot Chilli Con Carne Sauce
12
£2.00
£0.44 per 100g
39g
Old El Paso
Chilli Con Carne Spice Mix
148
£1.23
£3.15 per 100g
45g
ASDA
Chilli Con Carne Sauce Mix
98
£0.65
£1.44 per 100g
BRAMWELLS
Chilli Con Carne Seasoning Mix
£0.35
400g
Stagg
Dynamite Hot Chili Con Carne
12
£2.25
£0.56 per 100g
500g
Sainsbury's
Chilli Con Carne Cooking Sauce Hot
14
£1.25
£0.25 per 100g
Fiesta
Hot Chilli Con Carne Cooking Sauce
£0.89
400g
Stagg
Classic Chili Con Carne
42
£2.25
£0.56 per 100g
Related Searches
Schwartz
Chilli Mixes
Spice Mixes
Recipe Mixes