Today's Deals
Help Guides
Download App
Tesco Finest
Lightly Salted Crisps
150g
List
List
Share
Report
Where To Buy
Tesco
£1.50
£1.00 per 100g
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Tesco Finest prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Usually
£1.25
Highest
£2.50
£1.50
Supermarket Alternatives
Morrisons
The Best Hand Cooked Sea Salted Crisps 125g
£1.25
£1.00 per 100g
Tesco
Lightly Sea Salted Crinkle Cut Crisps
£1.50
Sainsbury's
Ready Salted Multipack Crisps 25g
£0.85
£0.57 per 100g
Waitrose
Essential Salt & Malt Vinegar Multipack Crisps
£1.00
Iceland
Ridiculously Crispy Salt & Pepper Chips
£2.75
Asda
Pack Ready Salted Crisps 25g, 150g
£0.85
£0.57 per 100g
see more
Good to know
Hand Cooked Crisps Our experts work closely with local farmers to select the variety of British potato that gives just the right crunch.
Each potato is carefully sliced and fried in small batches under the watchful eye of specially trained fryers.
They stir each batch gently, select the best crisps, then tumble them carefully in seasoning for a perfectly even coating.
Reviews
3.4
136 reviews from 1 shop
5
4
3
2
1
"These used to be a family favourite"
"Will definitely be on my future shopping list"
"These have been our favourite crisps for a long time"
"Very greasy - would not buy again"
see more
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Tesco Finest
150g
Tesco Finest
Lightly Sea Salted Crinkle Cut Crisps
28
£1.50
£1.00 per 100g
Tesco Finest
Lightly Sea Salted Crinkle Cut Crisps
130
£1.50
150g
Tesco Finest
Japanese Fried Chicken Crinkle Cut Crisps
15
£1.50
£1.00 per 100g
150g
Tesco Finest
Sea Salt & Chardonnay Vinegar Handcooked Crisps
10
£1.50
£1.00 per 100g
150g
Tesco Finest
Sea Salt & Black Pepper Handcooked Crisps
31
£1.50
£1.00 per 100g
Tesco Finest
Hand Cooked Crisps Sea Salt & Black Pepper
105
£1.50
150g
Tesco Finest
Crinkle Cut Sea Salt & Chardonnay Vinegar Crisps
6
£1.50
£1.00 per 100g
Tesco Finest
Hand Cooked Crisps Sea Salt & Chardonnay Vinegar
110
£1.50
Tesco Finest
Sea Salt & Chardonnay Vinegar Crinkle Cut Crisps
130
£1.50
150g
Tesco Finest
Crinkle Cut Spicy Smoked Paprika Hand Cooked Crisps
53
£1.50
£1.00 per 100g
Related Products
25g
Kettle
Lightly Salted Chips Multipack
59
£1.75
£1.40 per 100g
25g
Walkers
Less Salt Lightly Salted Multipack Crisps
101
£2.20
£1.47 per 100g
40g
Tyrrells
Sea Salted Crisps
18
£1.10
£2.75 per 100g
150g
Tyrrells
Lightly Sea Salted Sharing Crisps
286
£2.75
£1.83 per 100g
25g
Walkers
Sunbites Lightly Salted
148
£2.20
£1.47 per 100g
130g
Kettle
Lightly Salted Potato Chips
119
£1.50
£1.15 per 100g
SPECIALLY SELECTED
Lightly Salted Handcooked Crisps
£1.15
Kettle
Chips Lightly Salted Crisps
£3.00
45g
Walkers
45% Less Salt Salted Lightly Salted Crisps
27
£1.20
£2.67 per 100g
95g
Walkers
Sunbites Lightly Salted Sharing Bag Crisps
1
£1.70
£1.79 per 100g
Related Searches
Tesco Finest
Crisps
Chips
Snacks