Today's Deals
Help Guides
Download App
Tesco Finest
White Sourdough Loaf
400g
List
List
Share
Report
Where To Buy
Tesco
£2.00
£0.50 per 100g
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Tesco Finest prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Usually
£1.85
Highest
£2.00
£2.00
Sizes
400g
Cheapest
£2.00
£0.50 per 100g
800g
Best Value
£3.75
£0.47 per 100g
Supermarket Alternatives
Sainsbury's
Brown Sourdough Bloomer Bread Taste the Difference 400g
£2.10
£0.53 per 100g
Tesco
Brown Sourdough 400g
£2.10
£0.53 per 100g
Waitrose
No.1 Wheat & Rye Sourdough Sliced Bread
£2.50
Asda
Exceptional Olive Sourdough Bloomer 400g
£2.34
£0.59 per 100g
Good to know
Nutritional
Source Of Fibre and Source Of Protein
FOP: Made with an 18 hour naturally fermented starter dough.
BOP: We use an 18 hour, naturally fermented starter dough to give this loaf its characteristic tangy flavour.
It's slowly proved to allow the flavour to develop and create the bread's soft, open texture, then expertly baked to get the perfect crisp crust.
Reviews
3.1
132 reviews from 1 shop
5
4
3
2
1
"Very good quality bread makes a great sandwich! Would recommend"
"Very disappointed when I can't get it"
"This is a delicious bread and amazingly good value"
"Very dry and seemed almost stale"
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Tesco Finest
400g
Tesco Finest
Rye & Mixed Seed Sourdough loaf
105
£2.00
£0.50 per 100g
580g
Tesco Finest
White Sourdough
13
£2.00
£0.34 per 100g
580g
Tesco Finest
Seeded Sourdough
5
£2.00
£0.34 per 100g
400g
Tesco Finest
Fruit & Seed Sourdough Bread
4
£2.50
£0.63 per 100g
Tesco Finest
4 Ancient Grain & Rye Sourdough Crumpets
7
£1.50
400g
Tesco Finest
Red Leicester & West Country Cheddar Sourdough Bread
49
£2.00
£0.50 per 100g
800g
Tesco Finest
White Loaf
74
£1.75
£0.22 per 100g
400g
Tesco Finest
White Sourdough Baguette
6
£2.00
£0.50 per 100g
Tesco Finest
4 White Rolls with Sourdough
2
£1.55
600g
Tesco Finest
Sunflower & Pumpkin Sliced White Bread Loaf
206
£1.40
£0.23 per 100g
Related Products
500g
Exceptional by ASDA
White Sourdough Loaf
47
£2.00
£0.40 per 100g
SPECIALLY SELECTED
White Sourdough Loaf
£1.59
600g
Exceptional by ASDA
White Sourdough Loaf
3
£2.82
£0.47 per 100g
Bertinet Bakery
White Sourdough Loaf
116
£2.30
500g
Exceptional by ASDA
White Tinned Sourdough Loaf
43
£2.00
£0.40 per 100g
SPECIALLY SELECTED
White Sourdough Sliced Loaf
£1.89
450g
Jason's
The Great White Straight Up Sourdough Loaf
182
£1.80
£0.40 per 100g
400g
Exceptional by ASDA
Panmarino Sourdough Loaf
2
£2.26
£0.57 per 100g
800g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's White Loaf with Sourdough Bread Taste the Difference
£1.60
£0.20 per 100g
500g
Exceptional by ASDA
Mixed Seed Sourdough Loaf
35
£2.44
£0.49 per 100g
Related Searches
Tesco Finest
Breads
White Breads