Today's Deals
Help Guides
Download App
Tesco
Red Split Lentils
1kg
List
List
Share
Report
Where To Buy
Tesco
£2.60
£0.26 per 100g
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Tesco prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£2.50
Usually
£6.00
£2.60
Sizes
500g
Cheapest
£2.10
£0.42 per 100g
1kg
Best Value
£2.60
£0.26 per 100g
Supermarket Alternatives
Waitrose
Waitrose Red Split Lentils
£3.50
Sainsbury's
Dried Red Lentils 500g
£2.10
£0.42 per 100g
Morrisons
Wholefoods Red Split Lentils 500g
£2.10
£0.42 per 100g
Asda
Red Lentils 500g
£2.00
£0.40 per 100g
Tesco
Lentilles Vertes 500g
£2.10
£0.42 per 100g
see more
Good to know
#3 in Red Split Lentils
PLUMP & HEARTY Harvested at their peak for the fullest natural flavour.
Reviews
4.6
55 reviews from 1 shop
5
4
3
2
1
"These lentils used to be wonderful cooking in around 15 to 25 mins"
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Tesco
Tesco
Green Lentils
3
£1.45
500g
Tesco
Yellow Split Peas
29
£1.30
£0.26 per 100g
390g
Tesco
Green Lentils In Water
70
£0.45
£0.12 per 100g
250g
Tesco
Moroccan Style Spiced Lentils & Chickpeas
7
£1.45
£0.58 per 100g
800g
Tesco
Crusty White Split Tin Bread Unsliced
43
£1.55
£0.19 per 100g
800g
Tesco
Crusty White Split Tin Sliced Bread
55
£1.55
£0.19 per 100g
2kg
Tesco
Red Potatoes
111
£1.56
£0.08 per 100g
Tesco
Red Hearts
1
£0.75
60g
Tesco
Red Chillies
63
£0.51
£0.85 per 100g
190g
Tesco
Red Pesto
46
£0.89
£0.47 per 100g
Related Products
5kg
Laila
Red Split Lentils
6
£9.00
£0.18 per 100g
1kg
Laila
Red Split Lentils
28
£2.00
£0.20 per 100g
500g
East End
Red Split Lentils
1
£1.50
£0.30 per 100g
500g
Great Scot
Red Split Lentils
3
£1.50
£0.30 per 100g
Indus
Red Split Lentils
12
£3.25
2kg
Laila
Red Split Lentils
58
£3.70
£0.19 per 100g
500g
Morrisons
Wholefoods Red Split Lentils
7
£2.10
£0.42 per 100g
Waitrose Ltd
Waitrose Red Split Lentils
36
£3.50
Waitrose Ltd
Waitrose Red Split Lentils
42
£2.15
Waitrose Ltd
Duchy Organic Red Split Lentils
45
£2.00
Related Searches
Tesco
Red Lentils
Lentils
Pulses