Today's Deals
Help Guides
Download App
Tetley
Original Tea Bags
375g
List
List
Share
Report
Where To Buy
Poundland
£3.00
£0.80 per 100g
VISIT
Iceland
£3.85
£3.00
£1.03 per 100g
VISIT
Amazon
£6.62
£1.77 per 100g
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Tetley prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£3.00
Usually
£3.85
£3.00
Supermarket Alternatives
Waitrose
Essential Original Blend 80 Tea Bags 250g
£1.45
£0.58 per 100g
Sainsbury's
Gold Label Fairtrade Tea Bags 500g
£4.15
each
Tesco
80 Teabags 250g
£1.40
£0.56 per 100g
Asda
Gold Tea 80 Tea Bags
£1.98
Morrisons
Pure Peppermint Tea
£1.75
see more
Good to know
Tea leaves are hand-selected from around the world
Tea leaves are 100% natural
Full-flavoured, vibrant and refreshing
50% extra free
120 tea bags for the price of 80
see more
Reviews
4.8
184 reviews from 3 shops
5
4
3
2
1
"This is amazing quality tea all my family love it"
"They are a bit stronger and more refreshing than their rival brand"
"They are round and full of flavour and easily contained in a bag"
"I love my Tetlry Tea and so does my family"
see more
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Tetley
750g
Tetley
240 Original Tea Bags
80
£4.00
each
125g
Tetley
Original 40 Tea Bags
7
£1.50
£0.03 per 100g
375g
Tetley
Original 120 Teabags
38
£3.35
£0.89 per 100g
125g
Tetley
Decaf 40 Tea Bags
£1.75
£0.04 per 100g
125g
Tetley
Original Earl Grey Tea Bags
10
£2.42
£1.94 per 100g
Tetley
Decaf 120 Tea Bags
43
£3.50
100g
Tetley
Pure Green Tea Bags
15
£2.00
£0.04 per 100g
250g
Tetley
Original 80 Tea Bags
59
£2.50
each
100g
Tetley
Decaf Green Tea Bags 50
13
£2.00
£0.04 per 100g
100g
Tetley
Green Tea with Lemon 50 Tea Bags
15
£1.99
£0.04 per 100g
Related Products
300g
Twinings
English Breakfast 120 Tea Bags
56
£4.00
each
Typhoo
240 Everyday Tea Bags 160 + 50% FREE
32
£2.99
£0.01 each
232g
PG Tips
Original Tea Bags
651
£2.95
£1.27 per 100g
PG Tips
210 Original Black Tea Bags
£5.50
348g
Twinings
Everyday Tea Bags 120
41
£4.00
£1.15 per 100g
250g
Taylors of Harrogate
Yorkshire Tea 80 Tea Bags
124
£2.99
each
200g
Twinings
Assam Tea Bags 80
32
£4.97
£0.03 per 100g
200g
Twinings
English Breakfast Tea 80 Plant-Based Tea Bags
93
£2.90
£0.02 per 100g
250g
Thompson's
Signature Blend 80 Tea Bags
21
£3.40
£0.02 per 100g
250g
Yorkshire Tea
Yorkshire Taylors of Harrogate Yorkshire Gold 80 Tea Bags
104
£3.97
£0.02 per 100g
Related Searches
Tetley
Tea Bags
Teas