Today's Deals
Help Guides
Download App
Tilda
Microwave White & Brown Basmati Rice
250g
List
List
Share
Report
Where To Buy
Waitrose
£1.00
£0.40 per 100g
VISIT
Sainsbury's
£1.00
£0.40 per 100g
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Tilda prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£1.00
Usually
£1.65
£1.00
Supermarket Alternatives
Sainsbury's
Microwave Rice Brown Basmati 250g
£0.55
£0.22 per 100g
Waitrose
Waitrose Brown Basmati Rice
£0.75
Tesco
Microwave Basmati Rice 250g
£0.70
£0.28 per 100g
Asda
Side for Two Basmati Rice 300g
£1.50
£0.50 per 100g
Iceland
4 Golden Savoury Rice Steam Bags 600g
£3.00
£0.50 per 100g
see more
Good to know
Gluten free
Ready in 2 mins
No added salt
Free from artificial colours, flavours and preservatives
Suitable for vegetarians and vegans
Delicious Pure Basmati grains combined with nutty Wholegrain
Tasty and nutritious accompaniment to any dish
see more
Reviews
4.7
15 reviews from 2 shops
5
4
3
2
1
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Tilda
250g
Tilda
Wholegrain Basmati Rice Brown Steamed Classic
35
£0.95
£0.38 per 100g
250g
Tilda
Wholegrain Basmati & Wild Rice
34
£1.25
£0.50 per 100g
250g
Tilda
Pure Basmati Rice
50
£0.95
£0.38 per 100g
250g
Tilda
Steamed Wholegrain Basmati & Quinoa Brown Rice
40
£1.25
£0.50 per 100g
250g
Tilda
Microwave Wholegrain Basmati Pilau Rice
26
£1.00
£0.40 per 100g
500g
Tilda
Brown Wholegrain Basmati Rice
43
£2.00
£0.40 per 100g
1kg
Tilda
Wholegrain Basmati Brown Rice
32
£5.00
£0.50 per 100g
250g
Tilda
Microwave Pilau Basmati Rice Steamed Classic
42
£0.95
£0.38 per 100g
250g
Tilda
Lime & Coriander Basmati Rice
53
£1.25
£0.50 per 100g
250g
Tilda
Microwave Lemon & Herbs Basmati Rice
45
£1.25
£0.50 per 100g
Related Products
250g
Sainsbury's
Microwave Rice Brown Basmati
17
£0.55
£0.22 per 100g
Laila
Brown Basmati Microwave Rice
11
£0.90
130g
Veetee
Wholegrain Basmati Rice
8
£1.00
£0.38 per 100g
280g
Veetee
White & Brown 50 50 Basmati
1
£1.25
£0.45 per 100g
250g
Merchant Gourmet
Wholegrain Brown Red & Wild Rice
34
£2.00
£0.80 per 100g
250g
Merchant Gourmet
Spiced Mango Chilli & Lime Wholegrain & White Rice
19
£2.00
£0.80 per 100g
220g
Ben's Original
Classic Basmati Microwave Rice
213
£0.97
£0.44 per 100g
250g
Laila
Basmati Rice
8
£0.80
£0.32 per 100g
220g
Ben's Original
Wholegrain Spicy Mexican Style Microwave Rice
144
£1.40
£0.64 per 100g
220g
Ben's Original
Classic Wholegrain Microwave Rice
313
£0.97
£0.44 per 100g
Related Searches
Tilda
Basmati Rices
Rices
Microwave Rices