Today's Deals
Help Guides
Download App
Dr. Oetker
Liquid Glucose
140g
List
List
Share
Report
Where To Buy
Morrisons
£2.25
£1.61 per 100g
VISIT
Sainsbury's
£2.30
£1.64 per 100g
VISIT
Tesco
£2.30
£1.64 per 100g
VISIT
Waitrose
£2.40
£1.71 per 100g
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Dr. Oetker prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£2.25
Usually
£2.35
£2.25
Supermarket Alternatives
Asda
Cane Sugar Syrup 50cl
£3.50
£0.70 per 100ml
Sainsbury's
Golden Syrup 750g
£2.05
£0.27 per 100g
Good to know
Controls formation of sugar crystals
Thick, clear syrup
Mess free tube
Suitable for vegans
Used in sweet recipes
Ideal for frozen desserts and confectionery.
see more
Reviews
4.2
10 reviews from 4 shops
5
4
3
2
1
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Dr. Oetker
500g
Dr. Oetker
Ready to Roll Soft Fondant Icing Various Colours
1
£3.75
£0.75 per 100g
100g
Dr. Oetker
Coloured Fondant Icing
11
£3.95
£0.79 per 100g
110g
Dr. Oetker
Unicorn Confetti Sprinkle Mix
2
£1.75
£1.59 per 100g
35ml
Dr. Oetker
Natural Sicilian Lemon Extract
1
£1.65
£4.71 per 100ml
13g
Dr. Oetker
Platinum Grade Leaf Gelatine
11
£2.17
£16.69 per 100g
12g
Dr. Oetker
Gelatine Sachets
13
£1.27
£3.53 per 100g
454g
Dr. Oetker
Ready to Roll Natural Marzipan
20
£3.25
£0.72 per 100g
38ml
Dr. Oetker
Glycerine
18
£1.05
£2.76 per 100ml
50g
Dr. Oetker
Gold Decorating Icing
6
£1.60
£3.20 per 100g
Dr. Oetker
70% Extra Dark Chocolate Chunk
5
£3.00
Related Products
60ml
Lift
Glucose Juice Lemon & Lime Shot
1
£1.55
£2.58 per 100ml
40g
Lift
Glucose Tablets Tangy Orange
1
£1.25
£0.31 per 100g
40g
Lift
Glucose Tabs Juicy Raspberry 10 Tablets
47
£1.25
£0.31 per 100g
Boots
Blood Glucose Monitoring System
8
£19.99
Boots
Blood Glucose Test Strips
£16.99
Lingo
Continuous Glucose Monitor Bundle
£109.00
2ml
Boots
Blood Glucose Control Solution
£3.99
£199.50 per 100ml
60ml
Lift
Gluco Glucose Juice Very Berry Shot
3
£1.55
£2.58 per 100ml
Power Kick
Caffeine & Glucose Tablets
1
£0.89
£0.02 each
Accu-Chek
Instant Blood Glucose Test Strips 50
40
£9.30