Today's Deals
Help Guides
Download App
Heinz
Classic BBQ Sauce
570ml
List
List
Share
Report
Where To Buy
Iceland
£2.88
£2.50
£0.51 per 100ml
VISIT
Asda
£3.35
£0.59 per 100ml
VISIT
Tesco
£3.35
£0.59 per 100ml
2 FOR £6
VISIT
Waitrose
£3.50
£0.61 per 100ml
VISIT
Morrisons
£3.90
£0.68 per 100ml
VISIT
Sainsbury's
£3.90
£0.68 per 100ml
£3.50 NECTAR
VISIT
see 2 more
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Heinz prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£2.88
Usually
£3.39
Highest
£3.90
£2.88
Sizes
480g
£2.89
£0.60 per 100g
570ml
Best Value
Cheapest
£2.50
£0.44 per 100ml
Supermarket Alternatives
Sainsbury's
Kansas City Style BBQ 280g
£1.70
£0.61 per 100g
Tesco
Bbq Sauce 440g
£1.00
£0.23 per 100g
Asda
Classic BBQ Sauce 460g
£1.05
£0.23 per 100g
Waitrose
Waitrose Hoisin Sauce
£2.60
Good to know
V
Vegetarian
Free from
Artificial Colours and Artificial Preservatives
No artificial colours or preservatives
Suitable for vegetarians
Reviews
4.8
172 reviews from 6 shops
5
4
3
2
1
"Very tasty BBQ sauce that is balanced and goes well with lots of food such as fries and burgers"
"This is a beautiful balanced BBQ sauce"
"Very tasty barbq sauce! Makes chips much more interesting"
"Very versatile too so would buy again"
see more
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Heinz
500g
Heinz
Sweet Sticky BBQ Sauce
23
£2.89
£0.58 per 100g
495g
Heinz
Thai Style Sweet Chilli Sauce
134
£2.80
£0.57 per 100g
418g
Heinz
American Style Burger Sauce
129
£3.38
£0.81 per 100g
415g
Heinz
Baked Beans & Richmond Pork Sausages
443
£1.98
£0.48 per 100g
Related Products
465g
HP
Classic BBQ Woodsmoke Sauce
67
£2.50
£0.54 per 100g
510g
Sweet Baby Ray's
Original BBQ Sauce
40
£3.94
£0.77 per 100g
510g
Sweet Baby Ray's
Honey BBQ Sauce
7
£3.92
£0.77 per 100g
330g
Levi Roots
Reggae Jerk BBQ Sauce
71
£1.75
£0.53 per 100g
465g
HP
Honey BBQ Sauce
82
£3.00
£0.65 per 100g
240ml
Brewdog
Punk IPA BBQ Sauce
16
£2.00
£0.83 per 100ml
355g
Bull's-Eye
BBQ Sauce Original
131
£2.50
£0.70 per 100g
310g
Blue Dragon
Korean Bbq Sauce
£2.85
£0.92 per 100g
275g
Nando's
Mild Peri-BBQ Sauce
11
£2.48
£0.90 per 100g
440g
Tesco
Bbq Sauce
66
£1.00
£0.23 per 100g
Related Searches
Heinz
Bbq Sauces
Brown Sauces
Dips
Marinades