Today's Deals
Help Guides
Download App
Leerdammer
Original Dutch Cheese Slices 8
160g
List
List
Share
Report
Where To Buy
Morrisons
£2.35
£1.47 per 100g
VISIT
Tesco
£2.35
£1.47 per 100g
£1.75 CLUBCARD
VISIT
Iceland
£2.50
£1.56 per 100g
VISIT
Co-op
£2.95
£1.84 per 100g
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Leerdammer prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£2.35
Usually
£2.50
Highest
£2.75
£2.35
Sizes
160g
Cheapest
£2.35
£1.47 per 100g
8 x 160g
Best Value
£2.35
£0.18 per 100g
Supermarket Alternatives
Asda
10 Dutch Gouda Slices 250g
£2.00
£0.80 per 100g
Sainsbury's
Edam Cheese Slices 250g
£2.50
£1.00 per 100g
Iceland
7 Smoked Cheese Slices 150g
£2.85
£1.90 per 100g
Tesco
Gouda Slices 250g
£2.50
£1.00 per 100g
Morrisons
Savers Mild Cheddar Cheese Slices 200g
£1.23
£0.62 per 100g
Waitrose
Waitrose Chorizo & Gouda Cheese Involtinis
£4.00
see more
Good to know
Leerdammer is an authentic and natural Dutch cheese with a smooth, mild and nutty flavour
Made following a traditional method, giving it a unique mellow flavour and smooth, semi-hard texture
Ready sliced, perfect for sandwiches or as a tasty snack
A natural source of calcium and protein, with around 24% of daily calcium needs in one slice
Made from the milk of free-grazing cows
Suitable for vegetarians and lactose free
see more
Reviews
4.4
85 reviews from 4 shops
5
4
3
2
1
"This is my second favourite cheese as Jarlsberg is still number one in my opinion"
"This product is great for cheese on toast"
"Very tasty and good in sandwiches"
"Very happy with this mild cheese - melts well too"
see more
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Leerdammer
160g
Leerdammer
Light Dutch Cheese Slices 8 Slices
273
£2.27
£0.18 per 100g
Leerdammer
Original Grated Cheese
140
£2.35
Related Products
160g
Jarlsberg
Original Cheese Slices
30
£1.91
£1.19 per 100g
160g
Mexicana
Original Hot Cheddar Cheese Slices
26
£2.94
£1.84 per 100g
150g
Dairylea
Cheese Slices 8 Slices Multipack (8x18.75g)
54
£1.70
£0.14 per 100g
250g
Tesco
British Mild Cheddar Cheese 10 Slices
128
£2.50
£1.00 per 100g
250g
ASDA
10 Dutch Gouda Slices
67
£2.00
£0.80 per 100g
250g
ASDA
10 Dutch Edam Slices
81
£2.00
£0.80 per 100g
150g
Dairylea
Light Cheese Slices 8x18.75g
13
£1.75
£0.15 per 100g
Sauce Shop
Original Hot Cheese Slices
£2.75
175g
Violife
Original Slices Vegan Cheese Alternative
302
£2.25
£1.29 per 100g
200g
Creamfields
Mild Cheddar Slices
83
£1.25
£0.06 per 100g
Related Searches
Leerdammer
Cheeses
Cheese Slices
Slices