Today's Deals
Help Guides
Download App
Provoke
PRO:VOKE Touch Of Silver Brightening Purple Shampoo
50ml
List
List
Share
Report
Where To Buy
Savers
£1.00
£2.00 per 100ml
VISIT
Tesco
£1.70
£3.40 per 100ml
3 FOR 2
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
Lowest
£1.00
Usually
£9.42
£1.00
Sizes
50ml
Cheapest
£1.00
£2.00 per 100ml
150ml
£2.19
£1.46 per 100ml
200ml
£3.30
£1.65 per 100ml
200ml
£5.99
£3.00 per 100ml
400ml
Best Value
£4.19
£1.05 per 100ml
Supermarket Alternatives
Waitrose
Waitrose Pure Scalp Care Shampoo
£3.25
Superdrug
Extracts Coconut Water Shampoo
£4.00
Tesco
Anti-Dandruff Classic Shampoo 300ml
£0.71
£0.24 per 100ml
Sainsbury's
Everyday Hair Coconut Shampoo 500ml
£0.79
£0.16 per 100ml
Asda
Just Essentials Coconut Shampoo 500ml
£0.85
£0.17 per 100ml
Morrisons
Nutmeg Dry Shampoo Fabulously Fruity
£1.85
see more
Good to know
Removes yellow and brassy tones in blonde, silver, white or grey hair
Contains violet pigments
Brightens hair in one wash
Suitable for all cool blondes
Works on colour theory
Violet pigment complex neutralises yellow and brassy tones
Results in radiant, bright hair with dazzling shine.
see more
Reviews
4.6
234 reviews from 2 shops
5
4
3
2
1
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Provoke
200ml
Provoke
Platinum Effect Shampoo
2
£4.49
£2.25 per 100ml
400ml
Provoke
Touch of Silver Colour Care Purple Shampoo
16
£2.25
£0.56 per 100ml
400ml
Provoke
Gradual Everyday Toning Shampoo
16
£4.49
£1.12 per 100ml
Provoke
Touch of Silver Intensive Conditioner
198
£3.30
Provoke
Go Icy Platinum Effect Conditioner
2
£6.00
Related Products
150ml
PRO:VOKE
Touch of Silver Intensive Conditioner
197
£2.00
£1.33 per 100ml
200ml
PRO:VOKE
Provoke Touch of Silver Brighten & Repair Purple Shampoo
102
£4.00
£2.00 per 100ml
250ml
John Frieda
Violet Crush Intensive Purple Shampoo
1,343
£8.39
£3.36 per 100ml
John Frieda
Violet Crush For Blondes Intensive Purple Shampoo
1,314
£2.00
400ml
XHC
Silver Shampoo
£1.00
£0.25 per 100ml
Philip Kingsley
Pure Blonde Silver Brightening Daily Shampoo
11
£29.00
Bleach London
Silver Shampoo
144
£4.75
150ml
PRO:VOKE
Provoke Go Icy Shampoo
£2.69
£1.79 per 100ml
300ml
Matrix
So Silver Purple Shampoo To Brighten Blonde Grey And Hair Total Results
73
£12.00
£4.00 per 100ml
Jerome Russell
B. Blonde Intense Silver No Yellow Shampoo
13
£2.50
Related Searches
Provoke
Shampoos
Purple Shampoos
Hair Toners