Today's Deals
Help Guides
Download App
Sainsbury's
Skin on ASC Scottish Salmon Fillet
500g
List
List
Share
Report
Where To Buy
Sainsbury's
£9.95
£1.99 per 100g
£7.95 NECTAR
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how Sainsbury's prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£8.95
Usually
£10.60
Highest
£10.95
£9.95
Supermarket Alternatives
Waitrose
No.1 Scottish Salmon Prime Fillet
£13.00
Tesco
Boneless Salmon Half Side 500g
£9.20
£1.84 per 100g
Morrisons
Salmon Fillet
£2.50
Sainsbury's
6 x Boneless Scottish Salmon Fillets 720g
£13.95
£1.94 per 100g
Asda
Flavoursome Half Salmon Side 500g
£8.76
£1.75 per 100g
Iceland
2 Lightly Smoked Salmon Fillets 200g
£4.50
£2.25 per 100g
see more
Good to know
#6 in Salmon Sides
Skin on, boneless Scottish salmon fillet
Responsibly sourced by Sainsbury's
Ready to cook
High in Omega 3
Long chain omega 3 fatty acids EPA and DHA play a role in helping the heart to work normally
Eat 2 fish a week
RSPCA Assured
ASC certified
Packaging contains a minimum of 30% Prevented Ocean Plastic
see more
Reviews
3.8
38 reviews from 1 shop
5
4
3
2
1
"I think Sainsburys is the best tasting salmon compared to other supermarkets"
"I would definitely buy more even at a higher price"
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From Sainsbury's
240g
Sainsbury's
Skin on ASC Scottish Salmon Fillets So Organic
27
£8.50
£1.77 per 100g
180g
Sainsbury's
Steamed ASC Scottish Salmon Portions (Ready to eat)
20
£5.65
£1.57 per 100g
100g
Sainsbury's
ASC Scottish Mild Smoked Salmon (Ready to Eat)
152
£3.95
£3.95 per 100g
180g
Sainsbury's
Sweet Chilli ASC Scottish Salmon Portions (Ready to eat)
35
£5.65
£1.57 per 100g
180g
Sainsbury's
Lemon & Herb Steamed ASC Scottish Salmon Portions (Ready to eat)
21
£5.65
£1.57 per 100g
180g
Sainsbury's
Sea Bass Fillets ASC
65
£5.95
£3.31 per 100g
500g
Sainsbury's
Frozen Basa Fillets ASC
19
£5.50
£1.10 per 100g
270g
Sainsbury's
Fishcakes Scottish Salmon
73
£2.50
£0.46 per 100g
200g
Sainsbury's
Battered ASC King Prawns with a Sweet Chilli Sauce
13
£2.99
£1.50 per 100g
200g
Sainsbury's
Mild Scottish Smoked Salmon
155
£7.75
£3.88 per 100g
Related Products
240g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Skin on ASC lightly Smoked Scottish Salmon Fillets Taste the Difference
30
£6.95
£1.45 per 100g
90g
Scottish Pride
Scottish Monarch Smoked Scottish Salmon
15
£2.75
£3.06 per 100g
240g
Tesco
2 Sweet Chilli & Salmon fillet
£4.50
£1.88 per 100g
Waitrose Ltd
No.1 Scottish Salmon Prime Fillet
1,351
£13.00
350g
Occasions by Sainsbury's
Sainsbury's Scottish Smoked Salmon Tsar Fillet
£18.00
£5.14 per 100g
220g
Stamford Street Co.
Ready to Cook ASC Salmon Fillet Infusions Ginger Chilli & Lime
18
£3.79
£1.72 per 100g
100g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's ASC Oak Smoked Scottish Salmon Taste the Difference (Ready to eat)
137
£4.95
£4.95 per 100g
200g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's ASC Oak Smoked Scottish Salmon Taste the Difference (Ready to eat)
137
£9.00
£4.50 per 100g
290g
Sainsbury's|Taste the Difference
Sainsbury's Sweet Chilli Scottish Salmon & ASC King Prawn Fishcakes Taste the Difference
43
£3.75
£0.65 per 100g
240g
Stamford Street Co.
ASC Salmon Fillets
44
£3.59
£0.75 per 100g
Related Searches
Sainsbury's
Salmons
Fresh Salmons
Fish
Seafoods