Today's Deals
Help Guides
Download App
TRESemme
Shampoo Lamellar Shine
List
List
Share
Report
Where To Buy
Superdrug
£0.50
VISIT
Asda
£4.00
VISIT
Amazon
£5.98
VISIT
Tesco
£6.00
VISIT
The prices shown above are available online and may not reflect in store.
Today's Price
See how TRESemme prices have changed since last year
Get real-time and historical pricing data through our API by contacting us.
Lowest
£0.50
Highest
£8.95
£0.50
Sizes
TRESemme Shampoo Lamellar Shine
£1.12
TRESemme Shampoo Lamellar Shine
Cheapest
£0.50
250ml
£2.25
£0.90 per 100ml
400ml
£3.50
£0.88 per 100ml
500ml
£3.49
£0.70 per 100ml
Supermarket Alternatives
Tesco
Shampoo Apple 500ml
£0.79
£0.16 per 100ml
Waitrose
Essential Daily Care Shampoo
£1.95
Sainsbury's
Everyday Hair Coconut Shampoo
£0.79
Asda
Just Essentials Coconut Shampoo 500ml
£0.85
£0.17 per 100ml
Morrisons
Baby Shampoo
£0.82
see more
Good to know
Achieve salon-like shiny hair results at home
Lamellar Technology corrects, smooths, and aligns hair for an ultra-glossy glow
PRO Style Technology strengthens and manages hair effortlessly
Start by applying a generous amount of Lamellar Shine Shampoo to wet hair
Massage the scalp to create lather and rinse thoroughly
Follow with Lamellar Shine Conditioner, Leave-In Cream Serum, and Finishing Oil
Use Tresemme professional-quality hair care for style possibilities
Tresemme values include not testing on animals and being PETA approved
70 years of belief in the power of style
Avoid contact with eyes
see more
Reviews
4.7
335 reviews from 4 shops
5
4
3
2
1
Review this product
Share your thoughts with other customers
WRITE REVIEW
How would you rate this product
Why did you give this rating
{user_review_text}
SEND REVIEW
We may earn a small commission on qualifying purchases. Affiliates help keep Trolley.co.uk free to use.
Learn more here.
More From TRESemme
TRESemme
Keratin Smooth Shampoo for Frizz Control & Shine
132
£2.00
TRESemme
Lamellar Shine Conditioner
240
£4.00
TRESemme
Biotin Repair Shampoo for Dry Damaged Hair
159
£2.00
TRESemme
Rich Moisture Shampoo
175
£1.75
£0.26 per 100ml
TRESemme
Keratin Smooth Shampoo
23
£1.12
TRESemme
Leave-In Cream Hair Serum Lamellar Shine
93
£1.75
TRESemme
Lamellar Shine Hair Mask
222
£2.12
£0.48 per 100ml
TRESemme
Rich Moisture Shampoo
118
£2.00
£0.67 per 100ml
TRESemme
Revitalised Colour Shampoo
152
£2.25
TRESemme
Moisture Rich Luxurious Moisture Shampoo
226
£1.79
£1.79 per 100ml
Related Products
Herbal Essences
Dazzling Shine Shampoo with Lime Essences for All Hair Types Clarifying
463
£1.95
£0.49 per 100ml
Drybar
Liquidglass Smoothing Conditioner250 ml
43
£16.49
£6.60 per 100ml
OGX
Frizz-Free+ Keratin Smoothing Oil Shampoo
2
£4.48
£1.16 per 100ml
Silkie
Glow Drops Hair Perfume Oil
£30.00
£60.00 per 100ml
Mark Hill
Dream Finish Shine Spray
£8.99
£3.00 per 100ml
L'Oreal Professionnel Paris
L'Oreal Professionnel Steampod Professional Smoothing Treatment
£22.98
£45.96 per 100ml
KERASTASE
Kerastase Coiffage Couture Anti-Frizz Hair Spray Medium Hold For All Types Anti-Humidity With Flyaway Control
3
£28.52
£9.51 per 100ml
Matrix
Mega Sleek Smoothing Shampoo
£12.78
£4.26 per 100ml
Hairgain
Hair Gain Hydrating Shampoo Peptide Vitamin & Marshmallow Complex Refill
£14.50
£5.80 per 100ml
Glow Hub
Barrier Builder Mist
£3.50
Related Searches
TRESemme
Shampoos